20 października – Światowy Dzień Osteoporozy

Osteoporoza to podstępna i niebezpieczna choroba, która atakuje układ kostny człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek, co skutkuje znacznie wyższą podatnością na złamania, które mogą pojawiać się nawet przy niewielkich obciążeniach. Osteoporoza dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku postmenopauzalnym, ale schorzenie to może dotykać również starszych mężczyzn.

Szacuje się, iż na całym świecie jedna na trzy kobiety i jeden na pięciu mężczyzn w wieku 50 lat i więcej dozna złamania osteoporotycznego. Osteoporoza powoduje, że kości stają się słabe i kruche, przez co łatwo się łamią – nawet w wyniku niewielkiego upadku, uderzenia, kichnięcia lub nagłego ruchu. Złamania spowodowane osteoporozą mogą zagrażać życiu i być główną przyczyną bólu i długotrwałej niepełnosprawności.

Osteoporoza jest o tyle niebezpieczna, że we wczesnych stadiach swojego rozwoju nie daje żadnych objawów, które mogłyby być zauważone przez pacjenta bez wykonywania specjalistycznych badań. Rozpoznanie zazwyczaj jest stawiane dopiero w momencie, gdy zacznie dochodzić do patologicznych złamań – stąd też niezwykle ważna jest odpowiednio wcześnie wdrożona profilaktyka mająca na celu zapobieganie rozwojowi osteoporozy. Dodatkowo u osób znajdujących się w grupach ryzyka związanych z tym schorzeniem należy regularnie wykonywać badania, które umożliwią wczesne wykrycie osteoporozy.


Przy okazji Światowego Dnia Osteoporozy przypominamy, że w SPZOZ w Świdnicy realizujemy program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Osteoporozy.

Badania są wykonywane bezpłatnie i kierowane dla seniorów z dwóch grup:

  • kobiet w wieku 66-79 lat oraz mężczyzn w wieku 70-79,
  • kobiet w wieku 55-65 i mężczyzn 60-69 lat z tzw. czynnikami ryzyka (upadki w przeszłości, przyjmowanie sterydów, RZS, złamania osteoporotyczne u rodziców).

Zapraszamy do rejestracji pod numerami tel.

  • 74 85 80 311 wew. 23
  • 74 85 80 551 wew. 23
  • 74 85 80 552 wew. 23

lub za pośrednictwem poczty e-mail: reumatologia@szpital.swidnica.pl.