20 października – Światowy Dzień Osteoporozy

www.asbmb.org

20 października przypada Światowy Dzień Osteoporozy, ustanowiony w 1996r. Obchodom tego dnia corocznie towarzyszą kampanie, służące zwiększeniu globalnej świadomości na temat prewencji, diagnostyki i leczenia osteoporozy, wśród lekarzy, polityków, mediów i ogółu społeczeństwa.

Osteoporoza, zwana też ?cichym złodziejem kości?, to choroba objawiająca się upośledzeniem mikroarchitektury tkanki kostnej i zmniejszeniem jej masy, co w efekcie prowadzi do większej łamliwości kości. Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta z wiekiem, gdyż z upływem lat proces ubywania tkanki kostnej przeważa nad procesami kościotworzenia. Dla osteoporozy charakterystyczne są tzw. złamania niskoenergetyczne, do których dochodzi najczęściej w wyniku upadku z własnej wysokości lub w efekcie lekkiego urazu, który u osoby zdrowej nie wywołałby żadnych konsekwencji. Złamania najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale mogą wystąpić również w innych lokalizacjach. Konsekwencje złamań osteoporotycznych są groźne i niedoceniane – stanowią przyczynę niesprawności, kalectwa, a nawet śmierci.

W związku ze zmianą w strukturze wieku światowej populacji i procesem  starzenia się społeczeństwa, znacząco zwiększa się występowanie chronicznych przypadłości dolegających osobom starszym, w tym także osteoporozy i powodowanych przez nią złamań.

Najbardziej precyzyjnym badaniem, które pozwala wykryć osteoporozę, jest densytometria. Umożliwia ona oznaczenie gęstości mineralnej tkanki kostnej z dokładnością do 1 proc. Pomiar wykonywany jest w kręgosłupie i szyjce kości udowej, a wynik densytometrii informuje, czy stan kości jest prawidłowy.

5 KROKÓW DO ZDROWYCH KOŚCI I PRZYSZŁOŚCI BEZ ZŁAMAŃ

1. Ćwicz regularnie ? najlepsze są ćwiczenia z obciążeniem i równoważne.

2. Zadbaj o dietę bogatą w składniki odżywcze dobre dla kości – wapń, witamina D i białko są najważniejsze dla zdrowia kości. Warto pamiętać też o bezpiecznych – krótkich (ok 20 min dziennie) ekspozycjach na promieniowanie słoneczne, dostarczających niezbędnej dla organizmu witaminy D.

3. Utrzymuj zdrową wagę ciała i unikaj złych nawyków – zwłaszcza palenia papierosów i nadmiernego spożywania alkoholu.

4. Dowiedz się czy masz czynniki ryzyka i poinformuj o nich lekarza, szczególnie jeżeli miałeś wcześniejsze złamania, cierpisz na choroby lub bierzesz leki, które wpływają na zdrowie kości.

5. Poddaj się badaniom, a w razie konieczności, leczeniu.

Źródło:

http://www.osteoporoza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2619:wiatowy-dzie-osteoporozy-20102020&catid=1:latest-news

https://www.termedia.pl/reumatologia/20-pazdziernika-Swiatowy-Dzien-Osteoporozy,31821.html

https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/64948,osteoporoza