31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 roku, ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. W tym roku święto obchodzimy więc po raz 35. i wciąż stanowi ono doskonałą okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

W skład papierosa, oprócz nikotyny, wchodzi wiele substancji szkodliwych dla zdrowia i rakotwórczych, takich jak: tlenek węgla, amoniak, substancje smoliste, aceton, chlorek winylu, kadm, fenol oraz cyjanowodór.

Na dym tytoniowy składa się ok. 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale obejmuje także wszystkie osoby, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy (tzw. „palenie bierne”). Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym, ani też nic nie wskazuje na to, aby dalsze badania naukowe miały go określić.

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Lista chorób, które wywołane są nałogowym paleniem papierosów, jest długa, a palacze są szczególnie narażeni na:

• Choroby układu oddechowego ? rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę.
  • Choroby układu krążenia ? chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty.
  • Inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Źródło:

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych  z badań w kierunku wykrywania raka płuca !!!

Przy okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu przypominamy, że Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy realizuje Program badań w kierunku wykrywania raka płuca. Badania wykonywane przy pomocy niskodawkowej tomografii komputerowej, która pozwala na wykrycie choroby płuc we wczesnym stadium. Udział w Programie jest bezpłatny. Zadanie pn. ?Program badań w kierunku wykrywania raka płuca? finansowany jest ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach programu wieloletniego pn. ?Narodowa Strategia Onkologiczna?.

Więcej ? www.szpital.swidnica.pl/niskodawkowaTK/