Szkoła Rodzenia

Szkoła Rodzenia funkcjonująca w strukturze Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy prowadzona jest przez doświadczone położne, Annę Gałek i Aurelię Goldmann, pracujące w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym świdnickiego  szpitala.

WAŻNA INFORMACJA!

Działalność Szkoły Rodzenia została wznowiona. Ze względu na ciągłe zagrożenie epidemiczne i z myślą o bezpieczeństwie Uczestników Szkoły Rodzenia, zajęcia prowadzone będą w małych grupach, z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Zapisy przyjmujemy:

  • telefonicznie:  74  8583 770 (w każdy poniedziałek, w godz. 13.00-14.00)  lub

  • mailowo: e.mierzejewska@szpital.swidnica.pl (w treści wiadomości prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu do kontaktu).

Program Szkoły Rodzenia obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. W ramach zajęć organizowane są również prelekcje i spotkania z psychologiem, dietetykiem oraz lekarzami specjalistami w dziedzinie ginekologii, neonatologii i anestezjologii.

Zajęcia odbywają się w grupach zajęciowych (ok. 8 osób) wg ustalonego harmonogramu. W zajęciach mogą uczestniczyć osoby towarzyszące ciężarnej.

Od początku 2020 roku świdnicka Szkoła Rodzenia uczestniczy w akcji „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, prowadzonej pod patronatem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Zapraszamy do wspólnego śpiewania piosenek i kołysanek przyszłe mamy, przyszłych ojców w ramach zajęć prowadzonych w Szkole Rodzenia. Nic nie koi dziecka, tak jak śpiew , nawet jeśli śpiewający nie posiada talentu wokalnego. Nie o głos tu chodzi, lecz o specjalny rodzaj komunikacji między rodzicami a dzieckiem.

Sugerowanym momentem na zapisanie się do szkoły rodzenia jest 15. tydzień ciąży.


Wszystkie osoby zainteresowane porodem w świdnickim szpitalu mogą dodatkowo skorzystać z tzw. Dnia Otwartego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, który organizowany jest w każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 15:00 (zbiórka na izbie przyjęć Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, I piętro, hol obok windy).

UWAGA!!! W czerwcu 2022 r. Dni Otwarte wyjątkowo w czwartek, 16.06.2022r. godz. 15:00.

W ramach tzw. Dnia Otwartego położna przekazuje zainteresowanym najważniejsze informacje dot. porodu w świdnickim szpitalu, wręczając m.in. plan porodu (do pobrania również tutaj), broszurę z informacją o niezbędnej wyprawce (do pobrania również TUTAJ), ankietę epidemiologiczną dla pacjentki oraz ankietę epidemiologiczną dla osoby towarzyszącej. Na zakończenie organizowana jest prezentacja oddziału obejmująca zapoznanie z jego topografią tj. m.in. zaprezentowanie izby przyjęć, sal przed- i poporodowych, gabinetów konsultacyjnych, pracowni diagnostycznych oraz sal porodowych wraz z ich nowoczesnym wyposażeniem.


Oddział Ginekologiczno-Położniczy dysponuje salami poporodowymi jedno-, dwu i trzyosobowymi. Każda sala posiada pełny węzeł sanitarny oraz stanowisko do pielęgnacji noworodka. Każda sala wyposażona jest w wysokiej klasy sterowane elektrycznie łóżka dla pacjentek po porodzie. Ponadto szpital zapewnia również wiele akcesoriów niezbędnych w czasie pobytu w szpitalu m.in. laktatory elektryczne klasy szpitalnej oraz indywidualne końcówki i buteleczki.