Instrukcja dla Pacjenta „Jak przygotować się do badań laboratoryjnych”

Szanowni Państwo

Przestrzeganie zamieszczonych poniżej informacji  i właściwe przygotowanie się do badań analitycznych pozwoli na skrócenie czasu badania oraz ograniczy konieczność ponownego badania (kontroli) a zarazem wykluczy błędy przedlaboratoryjne.

Dokładny spis aktualnie wykonywanych badań znajdziecie Państwo na stronie internetowej SPZOZ w Świdnicy w zakładce ? oferta cenowa, informacje udzielane są również w Recepcji Punktu Pobrań w godzinach 7:30-10:00 (wejście do Punktu Pobrań od strony parkingu).

Istnieje możliwość odpłatnego wykonania badań dla osób nie posiadających skierowania od lekarza.

Jedynym badaniem na które potrzebne jest skierowanie to badanie krzywej glukozowej i insulinowej.

Cennik badań dostępny również w Recepcji lub na stronie internetowej.

Osoby zainteresowane wykonaniem badań mogą uzyskać informacje telefonicznie,  nr telefonu: 74 851 71 25, 74 851 71 26, 74 851 73 13.

Dokładamy wszelkich starań, aby wyniki w naszym Laboratorium były wiarygodne i powtarzalne, dlatego bardzo ważne jest właściwe przygotowanie się do badań.

UWAGA!!! Osoby do 18 roku życia do badania zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem.

PRZYGOTOWANIE SIĘ DO BADANIA KRWI

1. Najlepszą porą dnia do pobrania materiału do badań są godziny poranne,
2. Badanie należy przeprowadzić, jeśli jest to możliwe w nieobecności choroby czy urazu,
3. Zachowaj zwyczajową dietę w okresie 10 dni przed pobraniem,
4. Nie pij alkoholu 2-3 dni przed pobraniem,
5. W miarę możliwości wyeliminuj przyczyny stresu,
6. Pozostań na czczo, to znaczy bez jedzenia i picia przez co najmniej 12 godzin. W przypadku konieczności dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody np. w celu przyjęcia leku doustnego,
7. Nie pij kawy, herbaty,
8. W związku z wykonaniem niektórych analiz krwi może istnieć konieczność przestrzegania określonej diety przed badaniem. Zalecenia w tym względzie są ustalane indywidualnie z lekarzem,
9. Do badania pobiera się krew żylną,
10. Kobiety nie powinny wykonywać analiz w okresie około miesiączkowym.

Powyższe zalecenia nie dotyczą stanów nagłych.

Uwaga: aby wykonać:
? badanie prolaktyny po metoclopramidzie ? należy zgłosić się z lekiem,
? badanie krzywej wchłaniania żelaza ? należy przynieść zalecone przez lekarza tabletki
? badanie krzywej cukrowej po obciążeniu glukozą ? należy przynieść zaleconą przez lekarza dawkę glukozy.

Przygotowania do doustnego testu obciążenia glukozą-OGTT:
1. Od północy przed rannym badaniem należy powstrzymać się od spożywania posiłków i picia (z wyjątkiem czystej wody),
2. Do momentu pobrania krwi należy powstrzymać się z przyjmowaniem regularnie stosowanych leków,
3. Badanie przeprowadza się rano między godziną 7:30 a 10:00,
4. Przed badaniem pacjent kupuje w aptece glukozę według dawki wskazanej przez lekarza i  przynosi ją ze sobą na pobranie,
5. Pobiera się krew na czczo po czym pacjent wypija w ciągu 3-5 minut przygotowany roztwór glukozy. W zależności od dawki przyjętej glukozy pacjent oczekuje na ponowne pobranie krwi od 1-2 godzin. W tym czasie pacjent nie powinien opuszczać Punktu Pobrań.

Uwaga!
Przypominamy i uczulamy Państwa, że na BADANIA LABORATORYJNE należy zgłaszać się zawsze NA  CZCZO !!!
Dotyczy to również badań poziomu HORMONÓW, MARKERÓW NOWOTWOROWYCH I INNYCH BADAŃ.

Opracowanie: mgr Grażyna Muzyk