„Różowy Październik” czyli Październik Miesiącem Walki z Rakiem Piersi

Światowa Organizacja zdrowia ogłosiła, że w 2021 roku rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Rak piersi to wciąż najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet, której można zapobiegać lub wykryć we wczesnym stadium choroby poprzez stosowanie profilaktyki tj. prowadzenie zdrowego stylu życia oraz wykonywanie regularnych badań profilaktycznych takich jak: samobadanie piersi wykonywane od 20 roku życia co miesiąc, USG piersi, mammografia po 50 roku życia raz na 2 lata.

Czynniki rozwoju raka piersi są złożone m. in. zaliczyć do nich można:

• występowanie choroby w rodzinie,
    • wczesny wiek pierwszej miesiączki,
    • późny pierwszy poród,
    • późna menopauza,
    • występowanie mutacji genu BRCA1, BRCA2,
    • antykoncepcja i hormonalna terapia zastępcza,
    • wiek powyżej 50 roku życia,
    • otyłość, nadwaga,
    • niezdrowy tryb życia ? dieta bogata w tłuszcze nasycone, brak aktywności fizycznej.

Dieta bogata w warzywa i owoce, regularna aktywność fizyczna, propagowanie wczesnego macierzyństwa, karmienia piersią, dobre nawyki żywieniowe, eliminacja otyłości, nadwagi to czynniki zdecydowanie redukujące ryzyko powstania choroby.

Miesiąc październik to miesiąc podnoszenia świadomości na temat czynników ryzyka raka piersi. Różowa Wstążka to symbol solidarności z kobietami chorującymi na raka i walki z rakiem piersi. Październik to również okazja do wykonania profilaktycznych badań i skorzystania z programów oferowanych przez NFZ oraz niektóre placówki medyczne.

Każdego roku na świecie ponad półtora miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Każdego dnia ponad 50 Polek słyszy, że ma tę chorobę. Tylko badania profilaktyczne mogą uratować życie, a wczesna diagnostyka gwarantuje wyleczenie. Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju, gdy możliwe jest skuteczne leczenie. Badaj się i zatroszcz się o swoją przyszłość, bo jesteś kobietą!

____________________

Przypominamy, że w świdnickim szpitalu realizujemy ??????? ???????????? ???? ??????. Sprawdź kryteria kwalifikacji:
?? zapisz się i wykonaj bezpłatne badanie mammograficzne https://www.szpital.swidnica.pl/mammografia/