Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – 19. sierpnia

Co roku 19. sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, który jednoczy świat wspierając ludzi dotkniętych kryzysem humanitarnym. Tego dnia składamy wyrazy uznania pracownikom humanitarnym, którzy im pomagają.

Obchodom Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej od pewnego czasu towarzyszy kampania internetowa #NotATarget, która została zapoczątkowana przez Lekarzy Bez Granic po zbombardowaniu szpitala w Kunduz w Afganistanie.

Kampania dotyczy zarówno pracowników medycznych, jak i wszystkich grup cywilnych przebywających w strefach ogarniętych konfliktem zbrojnym. Podkreśla ona, że celem ataków nie jest i nie powinna być ludność cywilna. Zwraca uwagę, że w warunkach wojennych działania pracowników humanitarnych są wręcz niemożliwe, są oni często przetrzymywani lub nie mają dostępu do ludzi potrzebujących. Dostawy leków i żywności są przejmowane i rabowane, szpitale i karetki bombardowane.

Kampania WHD 2019: #WomenHumanitarians

Tegoroczny Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej docenimy pracę kobiet w sytuacjach kryzysowych na całym świecie. Skoncentrujemy się na bohaterkach, które od dawna pracują na liniach frontu w swoich społecznościach w najbardziej niebezpiecznych i trudnych terenach, niosące pomoc rannym w Afganistanie, głodującym w Sahelu, tym, którzy stracili domy oraz źródła utrzymania w miejscach takich jak Republika Środkowoafrykańska, Sudan Południowy, Syria i Jemen. Docenimy wysiłki kobiet niosących pomoc ludziom w potrzebie na całym świecie.

Kobiety stanowią dużą liczbę tych, którzy ryzykują własnym życiem, aby ocalić innych. Często są pierwszymi, którzy reagują, i często wyjeżdżają jako ostatnie. Te kobiety zasługują na uznanie. Są one potrzebne dziś, tak jak zawsze, aby wzmocnić globalną akcję humanitarną.

Kobiety poświęcają swoje życie pomaganiu ludziom dotkniętym kryzysem. #WomenHumanitarians

Więcej informacji na un.org/en/events/humanitarianday/ worldhumanitarianday.org oraz unic.un.org.pl

Źródło: un.org/en/events/humanitarianday/,  worldhumanitarianday.org oraz unic.un.org.pl