Życzenia z Okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego

Z okazji dzisiejszego święta wszystkim Diagnostom składamy najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania za Waszą wymagającą, odpowiedzialną i niezwykle ważną pracę ?

Obchodzone 27 maja święto Diagnostów Laboratoryjnych zostało ustanowione przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, na pamiątkę wydarzenia z 27 maja 1961 roku, kiedy to Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny genetyki i biotechnologii.
Rola diagnosty laboratoryjnego w procesie leczenia pacjenta jest nieoceniona, a niestety często niedoceniana. Diagnostyka laboratoryjna stanowi jedno z najpewniejszych źródeł opisujących stan zdrowia pacjenta. Szacuje się, że 70 procent decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Trafna diagnoza, podjęta na podstawie dobrze wykonanych badań laboratoryjnych, pozwala dobrać odpowiednie leki i uchronić przed błędami w leczeniu. Dzisiejsze święto przypomina o znaczeniu zawodu diagnosty laboratoryjnego dla zdrowia i życia pacjenta.