PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Zachęcamy kobiety w wieku od 45 do 74 lat do skorzystania z możliwości wykonania i oceny bezpłatnej mammografii.

Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi, wykrywa je w 90-95 proc. przypadków. Należy ją wykonywać co dwa lata (chyba że lekarz zaleci częstsze badanie). Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym.

W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania, czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza.

Im później zostaje rozpoznana zmiana, tym mniejsze są szanse jej wyleczenia, a więc i uratowania życia. Dlatego tak ważne jest, by Polki regularnie przeprowadzały samobadanie, a także poddawały się badaniu mammograficznemu piersi – diagnostyce, która pozwala wykryć zmiany nowotworowe u ich początku.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu, wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on na dalszą diagnostykę (badanie fizykalne i ewentualnie USG piersi, w razie potrzeby biopsję), a jeśli okaże się to konieczne, także na leczenie. Świadczenia te są dla ubezpieczonych w NFZ bezpłatne.

Aby wziąć udział w programie, nie potrzeba skierowania.

Badanie wykonuje się w Pracowni Mammografii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Latawiec w Świdnicy (parter) po wcześniejszej rejestracji

ZAPRASZAMY NA MAMMOGRAFIĘ !!!