Oddział Fizjologii i Patologii Noworodka z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka

SP ZOZ w Świdnicy
RSS „Latawiec” w Świdnicy

ul. Leśna 27-29
58-100 Świdnica

Telefony:

Fizjologia Noworodka:

Patologia Noworodka:
74 6320 423, 74 8517 423;

Sekretariat:

Gabinet Lekarski:

k.michalak@szpital.swidnica.pl

Krystyna Michalak

Bożena Poteraj Kubicka

Monika Łata

Justyna Gleń – Pakuła

Lekarz Kierujący Oddziałem Krystyna Michalak
Pielęgniarka Oddziałowa Dorota Ahiejczyk

Oddział Fizjologii i Patologii Noworodka  jest oddziałem II stopnia referencyjności. Pracuje w nim wysoko wykwalifikowany  personel medyczny z dużym doświadczeniem zawodowym – 4 lekarzy neonatologów i pediatrów, jak również 4 lekarzy pediatrów dyżurnych kontraktowych w tym jeden lekarz z klinicznego wrocławskiego ośrodka III stopnia referencyjności oraz 19 pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem.

Lekarz neonatolog-pediatra jest obecny obok ginekologa-położnika przy każdym porodzie i sprawuje opiekę lekarską nad dzieckiem od urodzenia do chwili jego wypisu ze szpitala. W tym czasie lekarz codziennie bada noworodka, obserwuje jak funkcjonuje organizm dziecka i jak przebiega proces przystosowywania się do życia poza organizmem mamy. W przypadku choroby prowadzi jego leczenie. Stała obecność lekarzy neonatologów gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa dla noworodka, pozwala uniknąć wielu zagrożeń, które mogą się pojawić w pierwszych dobach życia, jak również zapewnia natychmiastową interwencję w sytuacjach tego wymagających.

W opiece medycznej nad noworodkiem od chwili urodzenia uczestniczą również pielęgniarki i położne. Bezpośrednio po porodzie opiekują się noworodkiem, pomagają mamie w czynnościach pielęgnacyjnych, uczą je procesu pielęgnacji i opieki, przekazują wiedzę na temat żywienia, pomagają w trudnych sytuacjach, nadzorują prace pielęgnacyjne prowadzone przy dziecku przez matkę. Równocześnie obserwują, jak przebiega proces adaptacji noworodka do „samodzielnego” życia. W przypadku choroby czynnie uczestniczą w leczeniu dziecka.

RSS „Latawiec” zatrudnia wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin, którzy zapewniają noworodkom – priorytetowo –  konsultacje z zakresu chirurgii, ortopedii, laryngologii, neurologii, rehabilitacji i innych specjalności.

W oddziale znajduje się 25 miejsc. Dziecko od chwili urodzin przebywa w komfortowych salach razem z mamą w systemie rooming-in.

W obrębie części neonatologicznej znajduje się oddział patologii noworodka z salą intensywnej terapii. Całość wyposażona jest w wysokospecjalistyczny, nowy sprzęt do ratowania życia najciężej chorych dzieci taki jak respiratory, aparat Infant flow do prowadzenia nieinwazyjnej wentylacji, kardiomonitory z centralną bazą danych, pulsoksymetry, nowoczesne nowe inkubatory reanimacyjne, stoły reanimacyjne, nowoczesne beztermalne lampy do fototerapii, pompy infuzyjne i.t.d.

Odział posiada bardzo specjalistyczne zaplecze laboratoryjne wraz  z komputerową pracownią bakteriologiczną, pracownią radiologiczną, która zapewnia wykonywanie diagnostyki obrazowej w salach oddziału patologii w inkubatorach u najmniejszych wcześniaków.
Neonatologia RSS „Latawiec” współpracuje z ośrodkami klinicznymi, gdzie w sytuacjach koniecznych noworodek może być przekazany do dalszego leczenia np. chirurgicznego, kardiochirurgicznego, okulistycznego itd.

W trosce o bezpieczeństwo najmniejszych  pacjentów, każdy noworodek, który przychodzi na świat w świdnickim szpitalu, ma wykonywane badania profilaktyczne, w tym przesiewowe badania USG.

Oddział Fizjologii i Patologii Noworodka, jako jeden z najnowocześniejszych oddziałów neonatologicznych na Dolnym Śląsku, oferuje kompleksową opiekę i leczenie w zakresie bardzo szerokiego wachlarza usług związanych z najmłodszym i najmniejszym pacjentem.

Oddział świadczy usługi w ramach umowy podpisanej z NFZ.