10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

foto: www.mikesmind.org

10 października  na całym świecie obchodzony jest Dzień Zdrowia Psychicznego. Wydarzenia mające na celu promocję zdrowia psychicznego i profilaktykę zaburzeń psychicznych organizowane są od 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. W trakcie obchodów tego dnia szczególną uwagę zwraca się na kwestię dbania o zdrowie psychiczne, a także przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne oraz potrzebę zmian w regulacjach prawnych i w opiece medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.

Problem jest niezwykle istotny. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20 proc. ludności. Najpowszechniejsza jest depresja ? cierpi na nią 100 milionów osób na całym świecie i co dziesiąty Polak. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych. Wzrost zachorowań na choroby psychiczne wiąże się rozwojem cywilizacyjnym, szybkim tempem życia i przewlekłym brakiem wypoczynku. Wszystko to powoduje, że żyjemy w ciągłym napięciu i stresie, a taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz.

Stres jest nieodłącznym elementem życia człowieka i każdy ma własne sposoby radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, ale czasem ich skuteczność jest niewystarczająca. Wtedy stres może stać się przyczyną wielu dolegliwości psychosomatycznych. Organizm narażony na permanentny stres jest coraz bardziej osłabiony, spada jego odporność. Narastanie napięcia emocjonalnego oraz problemy z zaadaptowaniem się do takiej sytuacji wpływają na pogarszanie się samopoczucia oraz powstawanie zaburzeń psychicznych. W okresach przeżywania nasilonego stresu mogą występować również zmiany w zachowaniu się człowieka, np.: agresja, nadpobudliwość, niecierpliwość, wycofanie, apatia i depresja, a stąd już prosta droga do poważnych zaburzeń na tle psychicznym.

Źródło:

nipip.pl/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego/

pulsmedycyny.pl/kiedy-choruja-mysli-swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-886030

pssekrakow.pl