15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk

foto: www.naszswiat.net

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku, aby podkreślić znaczenie higieny rąk jako najprostszej metody zapobiegania wielu chorobom, w tym m.in. grypie, zatruciom pokarmowym, chorobom pasożytniczym i skórnym. Prawidłowe mycie rąk ciepłą wodą i mydłem pozwala pozbyć się większości drobnoustrojów i bakterii z rąk, a tym samym zapobiega ich przenoszeniu.

Temat ten jest niezwykle istotny w dobie pandemii COVID-19, z którą obecnie zmaga się świat. Dokładne i częste mycie rąk to podstawowa zasada ochrony przed zakażeniem koronawirusem i zaleca się ją zarówno osobom zdrowym, chorym, jak i personelowi medycznemu.

Warto pamiętać, że prawidłowe mycie rąk powinno trwać min. 30 sekund. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący, po czym wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni. Ważne, aby dokładnie umyć przestrzenie między palcami, grzbiety palców oraz okolice kciuków. Ręce spłukujemy pod bieżącą wodą i wycieramy, najlepiej ręcznikiem jednorazowym. Myjąc ręce w miejscach publicznych, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia – są one źródłem licznych bakterii. Przed umyciem rąk należy zdjąć pierścionki, bransoletki i zegarki, gdyż pod biżuterią znajdują się zarazki i brud.

Proces mycia rąk, który powinien być nawykiem, niestety bardzo często jest bagatelizowany. Według szacunków, co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie z pracy. Co gorsza, co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta nie myją rąk po wyjściu z toalety. Te niechlubne statystyki mają szansę ulec poprawie za sprawą panującej pandemii i powszechnych komunikatów o konieczności częstego mycia rąk. Być może, właśnie ryzyko zakażenia koronawirusem skłoni nas do dbania o prawidłową higienę rąk i wyrobi właściwe nawyki w tym względzie.

Źródło:

http://wsse.szczecin.pl/15-pazdziernika-swiatowy-dzien-mycia-rak/

https://higieniczny.pl/swiatowy-dzien-mycia-rak-15go-pazdziernika.html

https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/15-pazdziernika-obchodzimy-swiatowy-dzien-mycia-rak/

http://www.szpital.gorzow.pl/joomla/index.php/szpitaluczy/item/4098-15-pazdziernika-swiatowy-dzien-mycia-rak