17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

Święto obchodzone 17 listopada każdego roku, by zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin na całym świecie. Około 15 milionów dzieci na całym świecie rodzi się przedwcześnie każdego roku, co oznacza jedno na 10 dzieci, w Polsce liczba wcześniaków urodzonych każdego roku to około 26 tysięcy. Wizerunek skarpetek na sznurku oraz fioletowe oświetlenie zostały symbolem Światowego Dnia Wcześniaka, ponieważ kolor fioletowy jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością. Światowy Dzień Wcześniaka w Polsce obchodzony jest z inicjatywy Fundacji Wcześniak. Od 2011 roku 17 listopada jest dniem, w którym wspieramy małych wojowników i ich rodziców. W tym dniu na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także zwracać uwagę na szereg problemów, z jakimi muszą się zmierzyć. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie, jakie są tego konsekwencje.

Kulminacyjnym momentem jest podświetlenie budynków na kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. Na całym świecie w tym dniu podświetlane są najbardziej znane budowle i miejsca w tym m.in. Empire State Building w Nowym Yorku, CN Tower w Toronto czy wodospad Niagara. W Polsce do tej pory podświetlony został m.in. Pałac Kultury i Nauki, a także wiele szpitali: Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie, Instytut Centrum Matki Polki w Łodzi.

Z Dniem Wcześniaka związany jest kolor fioletowy, a wyjątkowym symbolem: sznur skarpetek. Dziewięć par normalnych, dziecięcych, skarpetek i jedna mniejsza, fioletowa. Socks line symbolizuje dane: jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie.

źródło: wikipedia.pl, edziecko.pl