2 lata pracowni angiografii

 Już 2 lata działa latawcowa pracownia angiografii. Przez ten okres wykonano 4 tysiące badań koronografii i angiografii wieńcowych (wiele badań było pionierskich w dolnośląskiej kardiologii inwazyjnej). Na oddziale średnio miesięcznie hospitalizuje się 300 pacjentów (tj ok. 3600 rocznie) – głównie wykonywane sa zabiegi interwencyjne.
Od 8 miesięcy na oddziale wszczepiane są stymulatory serca/ rozruszniki serca.
Pomysłodawcą utworzenia pracowni angiografii był dr Ireneusz Babiak ordynator oddziału kardiologii – obecnie Lekarz Kierujący Oddziałem.
Angiograf został zakupiony przez nieistniejący już Szpital „Latawiec” w budowie przy pomocy Starostwa Powiatowego w Świdnicy (3 mln 200 zł).
W planach na najbliższe 5 lat są inwestycje w technologie medyczne i podobny kontrakt z DOW NFZ jak w 2010r.

Angiograf to rodzaj urządzenia rentgenowskiego. Do naczyń krwionośnych podaje się kontrast, a następnie angiograf prześwietla pacjenta. Na monitorze można zobaczyć, w jakim stanie są naczynia doprowadzające krew do serca. To urządzenie ratuje życie i zdrowie osobom z chorobą wieńcową, w tym z ostrymi zawałami serca. Ale też dzięki niemu leczone są wady serca. Można również rozszerzyć na przykład tętnice szyjne. To ważne w profilaktyce i leczeniu udarów mózgu. Badanie angiografem jest dużo bardziej skomplikowane.