26 października – Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ideą obchodów tego święta jest promowanie transplantacji oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat przeszczepów, dawstwa narządów, szpiku i krwi oraz przekazywania organów po śmierci. Dziś również w sposób szczególny należy uczcić wszystkich dawców narządów, który decydują się na podzielenie się z innymi najcenniejszym darem, jakim jest dar życia oraz lekarzy transplantologów, którzy mają swój nieoceniony udział w procesie ratowania zdrowia i życia ludzkiego.  Liczba  pacjentów, dla których przeszczep narządu jest jedyną szansą na zdrowie i życie systematycznie, z każdym rokiem wzrasta. Większość narządów do przeszczepów pochodzi głównie od osób zmarłych. Od osób żyjących można pobrać fragment wątroby, nerkę, szpik.

Transplantacja czyli przeszczep narządu tkanki lub komórek z jednego ciała do drugiego, to szansa na życie nawet dla półtora tysiąca osób rocznie. Po śmierci można oddać do przeszczepienia nie tylko narządy (serce, wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito), ale także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Zgodnie z polskim prawem każda osoba może być dawcą pod warunkiem, że za życia nie wyraziła sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Poltransplant w Warszawie. 

Niemniej jednak, na całym świecie promuje się noszenie oświadczenia woli, które  pozwala nam być świadomym dawcą narządów i jest traktowane jako informacja o decyzji dotyczącej naszych narządów, na wypadek śmierci. Oświadczenia o zgodzie na transplantację nie trzeba zgłaszać, ani rejestrować w żadnym systemie. Wystarczy wypełnić krótki formularz, wydrukować i poinformować swoich bliskich (Do pobrania na stronie https://zgodanazycie.pl lub www.poltransplant.org.pl)

Więcej informacji tutaj 

Źródło:

https://www.nfz-rzeszow.pl/pacjenci/aktualnosci/pacjenci-informacje-ogolne/26-pazdziernika-przypada-swiatowy-dzien-donacji-i-transplantacji,art1501/

https://www.gov.pl/web/zdrowie/pokazmy-nasza-solidarnosc-w-wiatowy-dzien-transplantacji