7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia (ang. World Health Day). Obchody święta odbywają się corocznie od 1950 roku,  w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. W tym roku, już po raz drugi święto ma szczególny charakter, z uwagi na pandemię COVID-19, z którą mierzy się świat i która stała się najważniejszą kwestią w obszarze zdrowia publicznego.

Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce. W 2021 roku święto obchodzone jest pod hasłem ?Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich ?.

Światowa Organizacja Zdrowia tegorocznym hasłem zwraca uwagę na nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, które szczególnie uwydatniła pandemia COVID-19. Mimo, iż uderzyła ona w wiele krajów, największe piętno odcisnęła na społecznościach, które mają mniejszy dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej. Stąd też WHO wzywa do podjęcia działań służących wyeliminowaniu nierówności zdrowotnych i łączenia ludzi w celu budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata, w myśl zasady, iż nikt nie jest bezpieczny dopóki wszyscy nie będą bezpieczni!

W kontekście tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia zwraca się też szczególną uwagę na konsekwencje ekonomiczne i społeczne będące efektem panującej pandemii. Sytuacja epidemiczna oraz związane z nią zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale też zdrowie psychiczne.


W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą również obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia.

Z tej okazji wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia składamy  wyrazy uznania i wdzięczności za poświecenie i zaangażowanie, a także ciężką i wymagającą pracę na rzecz ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Życzymy satysfakcji i radości z każdej chwili zawodowej realizacji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.


Źrodło:

https://www.who.int/westernpacific/news/events/world-health-day

https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-zdrowia-2021