Dary od Jurka Owsiaka w Latawcu – dziękujemy świdniczanom!

Każdy grosik przekazany przez świdniczan na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pośrednio wpłynął na ratowanie życia i zdrowia świdnickich wcześniaków i noworodków.

Na oddziale Fizjologii i Patologii Noworodka stanęło wielogłowicowe USG (firmy Siemens), nowoczesny Kardiomonitor (firmy Philips)  i przeskórny monitor do odczytu dwutlenku węgla (Firmy Radiometer) od Fundacji Jurka Owsiaka.

Jesteśmy w gronie najlepszych placówek medycznych w Polsce, które otrzymały tak potrzebne  dary od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (oddziały muszą posiadać co najmniej II (na III możliwe ) stopień referencyjności). Wartość przekazanego szpitalowi sprzętu wynosi ok. 200 tys. złmówi Grzegorz Kloc Dyrektor.

Nowy sprzęt pomoże szybko i dokładnie diagnozować dzieci, jest całkowicie przystosowany do potrzeb małego pacjenta. Z USG można korzystać od stycznia a z pozostałych sprzętów od marca.

Nasi najmniejsi pacjenci nie potrafią okazać wdzięczności ale ich rodzice często ją okazują, gdy ich maleństwo dzięki temu sprzętowi nie musi być transportowane do innego ośrodka a czas diagnostyki często waży o jakości późniejszego życia noworodka. Noworodek ma sprawdzany centralny układ nerwowy, układ krwionośny, narządy wewnętrzne oraz stawy. Wykrywane są ewentualne wady rozwojowe i nieprawidłowości co znacznie przyspiesza dalszą diagnostykę i leczenie, a także  zapobiega późniejszym konsekwencjom” mówi dr Krystyna Michalak – Lekarz Kierujący Oddziałem Fizjologii i Patologii Noworodka.

Wniosek do Fundacji wysyłaliśmy w czerwcu 2012r. Czekaliśmy 9 miesięcy – tyle ile przebiega ciąża, każdy dzień był pełen emocji i obaw czy znajdziemy się w gronie obdarowanych. Każdy noworodek, którego musieliśmy przekazać do innego ośrodka pokazywał nam jak trudno zapewnić im najlepsze warunki leczenia.

Ze względu na swoją niedojrzałość wcześniaki i noworodki muszą być inaczej traktowane niż pozostali pacjenci, a szczególnie te wymagające intensywnego nadzoru w warunkach pododdziału patologii noworodka. Część z nich wymaga leczenia przez wiele miesięcy, więc istnieje konieczność zapewnienia ciągłego sprawdzania stanu pacjenta, czyli monitorowania. Przezskórne monitorowanie prężności tlenu i dwutlenku węgla umożliwia pomiar tych gazów oddechowych na powierzchni skóry dziecka. Prawidłowe stężenia tych gazów świadczy o wydolności układu krązeniowo-oddechowego.” dodaje Zbigniew Kubiaczyk Z-ca Dyrektora ds. lecznictwa.