Światowy Dzień bez Samochodu – jaki wpływ mają auta na zdrowie człowieka?

Dzień bez Samochodu ? międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Znana jest także pod innymi nazwami: Światowy Dzień bez Samochodu (z ang. World Car Free Day) oraz Europejski Dzień bez Samochodu.

Dzień bez Samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Akcja ma też olbrzymi wymiar zdrowotny. Z danych WHO wynika, że zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się co roku do śmierci ok. 4,2 mln ludzi na całym świecie. Dotyczy to przede wszystkim populacji żyjącej w dużych aglomeracjach. W Polsce problem jest szczególnie dotkliwy ? wskaźnik motoryzacji w naszych miastach stale rośnie. To trend odwrotny do trendu w aglomeracjach, które zdecydowały się na radykalne ograniczenia dla ruchu samochodowego, jak np. Berlin czy Amsterdam.

Co więcej akcja zachęca do aktywnego stylu życia, poprzez zastąpienie jazdy samochodem np. jazdą rowerem lub spacerem, co również ma wpływ na nasze zdrowie.

Źródło: www.wikipedia.pl, www.who.int, www.medicover.pl