Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

 PRZEZIĘBIENIE? GRYPA? ZDROWIEJ BEZ ANTYBIOTYKÓW!

18. listopada 2011r. po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Został on ustanowiony przez Komisję Europejską i jest obchodzony w całej Europie. W Polsce jest realizowany w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia – pod nazwą „Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015”.

Ma nam uświadomić, jak wielkim problemem społecznym jest wzrost oporności drobnoustrojów na antybiotyki.

Nadchodzi okres jesienno-zimowy, w którym gwałtownie wzrasta liczba przeziębień. Ale współczesny świat nie pozwala na zwolnienie tempa życia z powodu choroby. Dlatego, by szybciej wyzdrowieć, wiele osób sięga po antybiotyki. Tymczasem badania wskazują, że aż 50% antybiotyków jest używanych bez potrzeby! Antybiotyki leczą tylko infekcje bakteryjne! Nie działają na wirusy i choroby przez nie wywoływane. Nie leczą grypy, przeziębienia, opryszczki, większości ostrych zapaleń gardła i oskrzeli, czy większości przyczyn kaszlu.

Nadużywanie tej grupy leków, stosowanie ich bez potrzeby sprawia, że coraz więcej szczepów bakterii jest na nie opornych. Wzrasta liczba przypadków zakażeń, na które nie działa żaden antybiotyk!

Utrzymanie skuteczności antybiotyków zależy od każdego z nas! Bierzmy antybiotyki odpowiedzialnie!

Pamiętajmy:
 Nigdy nie stosujmy antybiotyku, którego nie przepisał lekarz. Przy kolejnej infekcji nigdy nie przyjmujmy antybiotyku, który pozostał w domu po poprzedniej kuracji. Nie leczmy się sami.

 Zaufajmy wiedzy lekarza – nie namawiajmy go, żeby przepisał nam antybiotyk.

 Bezwzględnie stosujmy się do zaleceń lekarza. Doprowadźmy kurację do końca, nawet gdy już wcześniej poczujemy się lepiej.

Wszystkie informacje dotyczące Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach  znajdują się na stronie NPOA (www.antybiotyki.edu.pl), do której wizytowania zapraszamy.
Program obecny jest także na Facebooku http://www.facebook.com/#!/pages/Narodowy-Program-Ochrony-Antybiotyk%C3%B3w/217095728360983