GRYPA ŚWIŃ NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

GRYPA ŚWIŃ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
(Źródło: CDC)
Grypa świń jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, wywoływaną prze wirus grypy typu A.Do tej pory przypadki zakażeń tym wirusem u ludzi były rzadkie, jednakże potwierdzono możliwość ich przenoszenia z człowieka na człowieka.
Od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. w USA (w 10 stanach) łącznie stwierdzono 12 przypadków zakażeń wirusem grypy świń u ludzi.. Od marca 2009 r. potwierdzono przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu A/H1N1. Wystąpiły one w Kalifornii i Teksasie. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne mające m.in. na celu określenie źródła zakażenia.
Co to jest grypa świń ?
Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.  
Jak dużo jest wirusów grypy świń ?
Tak jak i pozostałe wirusy grypy, tak i wirusy grypy świń stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków, ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, w wyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izoluje się głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1.  
GRYPA ŚWIŃ U LUDZI
Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń ?
Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzono jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świń bezpośrednio z człowieka na człowieka.
Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy świń u ludzi ?
Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednym przypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia.   
Jakie są objawy grypy świń u ludzi?
Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.
Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzenie wieprzowiny?
Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą świń poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych.  Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.  
Jak rozprzestrzenia się grypa świń?
Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie.  Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.  
Jakie leki są skuteczne w terapii grypy świń u ludzi?
Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy świń typu A/H1N1 są oporne na amantadynę i  rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir.  
Czy wirus grypy świń H1N1 jest tym samym wirusem H1N1 krążącym u ludzi?

Nie. Wirus grypy świń H1N1 różni się genetycznie od wirusa ludzkiego i dlatego też  szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem odzwierzęcym.