Innowacyjny robot do dezynfekcji UV dotarł do naszego szpitala

W progi świdnickiego Latawca właśnie zawitał wyczekiwany UVD Robot najnowocześniejsze technologicznie urządzenie służące do dezynfekcji i dekontaminacji  pomieszczeń. Dzięki promieniom UV-C, robot jest w stanie przerywać łańcuch zakażeń, niwelując skupiska patogenów w określonym środowisku. Urządzenie cieszy się dużym uznaniem na całym świecie.

Jesteśmy jednym z 9 szpitali w Polsce i 200 w Europie, które Komisja Europejska doposażyła w wysokiej klasy urządzenia do dezynfekcji, w ramach nieustannych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Celem wdrożenia autonomicznych robotów do dezynfekcji UVD Robot jest zapewnienie sterylnego środowiska w placówkach medycznych bez narażania personelu na niepotrzebne ryzyko, co jest kluczowe w procesie przerwania łańcucha przenoszenia się wirusa. Technologia UVD Robot oparta jest na procesie fizycznym, polegającym na emisji promieni UV-C. Jest bezpieczna dla personelu, gdyż nie wymaga użycia chemicznych środków dezynfekujących oraz transportu i przechowywania jakichkolwiek toksycznych, niebezpiecznych lub żrących chemikaliów do dezynfekcji. Personel sprzątający obsługuje robota zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a proces rozpoczyna się na zewnątrz dezynfekowanego pomieszczenia.

W przeciwieństwie do wielu stacjonarnych robotów do dezynfekcji, UVD Robot jest mobilnym, w pełni autonomicznym robotem, który integruje skoncentrowane światło UV-C w celu niszczenia struktury DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów nie tylko na powierzchniach, ale także w powietrzu, zapewniając w pełni kompleksowe rozwiązanie w zakresie kontroli i zapobiegania zakażeniom. System automatycznie zwraca uwagę na umywalki, uchwyty, czy inne powierzchnie, z którymi bezwiednie się stykamy. Roboty UVD umożliwiają szpitalom zmniejszenie przenoszenia chorób poprzez zabijanie 99,99% bakterii, wirusów i grzybów w ciągu około 10 minut w pomieszczeniu takim jak sala chorych czy sala operacyjna.

Dzięki temu wysokiej klasy innowacyjnemu urządzeniu w naszym szpitalu możliwa będzie szybsza i dokładniejsza dezynfekcja pomieszczeń, co z pewnością przełoży się na bezpieczeństwo i komfort zarówno naszych pacjentów, jak i personelu.