Komunikat zespołu kryzysowego w związku z wypadkiem autobusu w Świdnicy

Świdnica, 27 marca 2009 r.

KOMUNIKAT ZESPOŁU KRYZYSOWEGO W ZWIĄZKU Z WYPADKIEM AUTOBUSU W ŚWIDNICY

Członkowie zespołu kryzysowego są wstrząśnięci wiadomością o wypadku i składają wyrazy najszczerszego współczucia rodzinom dzieci, nauczycielom, ich bliskim oraz wszystkim poszkodowanym. Jednocześnie zapewniamy, że wszystkie służby są na bieżąco w kontakcie i koordynują akcję ratunkową. Dodatkowo podkreślamy, że wszelkim poszkodowanym udzielana jest właściwa pomoc. Żadna rodzina nie zostanie bez pomocy.

Do wypadku doszło w piątek, 27 marca 2009 r. o godz. 10.01. Kierowca piętrowego autobus Neoplan wjechał w wiadukt kolejowy przy ul. Śląskiej. Autobusem podróżowało w sumie 45 dzieci, 3 opiekunów i kierowca.

34 osoby zostały przewiezione do szpitala Latawiec w Świdnicy, w tym 30 dzieci. 15 osobom pomocy udzielono na miejscu zdarzenia i zostały zabrane do domu. 19 osób po udzieleniu pomocy lekarskiej zostało wypisanych do domu, na oddziale szpitalnym pozostało 14 osób. Jedna z osób została przetransportowana helikopterem do Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej.

Wszystkim osobom potrzebującym udzielana jest pomoc psychologiczna.

Na miejsce wypadku już po minucie od zdarzenia przyjechała pierwsza karetka reanimacyjna, po kilku minutach w sumie 8 karetek reanimacyjnych i wypadkowych Pogotowia Ratunkowego ze Świdnicy i Wałbrzycha. Na miejscu zdarzenia w pracach zespołu reagowania brało udział ponad 50 funkcjonariuszy Straży Pożarnej oraz 30 funkcjonariuszy Policja, a także Inspekcja Transportu Drogowego.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca był trzeźwy, ale nie powinien tym pojazdem jechać ul. Śląską.

Na miejscu zdarzenia zostały wykonane czynności procesowe pod nadzorem prokuratury z udziałem policji i Inspekcji Transportu Drogowego. Prowadzone postępowanie pozwoli wyjaśnić co jest przyczyną wypadku.

Zespół kryzysowy w składzie przedstawiciele
Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski
Ryszard Wawryniewicz, świdnicki wicestarosta
Roman Etel, etatowy członek zarządu powiatu świdnickiego
Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy
Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica
Krzysztof Niziołek, komendant powiatowy policji w Świdnicy
Tomasz Szuszwalak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej
Jacek Domejko, dyrektor SP ZOZ Świdnica
Kazimierz Siemienicki, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy
oraz pracownicy podległych im służb

Informacje w sprawie stanu zdrowia można uzyskać pod numerem telefonu:
tel. (074) 851 74 95 – czynny całą dobę.