Mały DolnoŚlązak – metodą na skuteczną poprawę opieki perinatalnej

Świdnicki szpital od niemal roku uczestniczy w projekcie pn. „Mały DolnoŚlązak – Program poprawy opieki perinatalnej na terenie województwa dolnośląskiego”, w ramach którego, dzięki dofinansowaniu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG, oddziały ginekologiczno-położniczy oraz fizjologii i patologii noworodka zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt, a rodzące pacjentki oraz ich nowo narodzone pociechy zostały objęte programem profilaktycznych badań i szkoleń.

Nowo narodzonym pacjentom wykonuje się szereg kompleksowych badań ultrasonograficznych (bioder, kardiologiczne i przezciemiączkowe) oraz badanie wzroku. Ponadto zarówno kobietom rodzącym, jak i noworodkom wykonywane są badania mikrobiologiczne. Przyszli rodzice przed porodem skorzystać mogą z usług bezpłatnej szkoły rodzenia, a po porodzie z darmowej szkoły poporodowej. Ponadto matki karmiące mogą skorzystać z fachowej porady laktacyjnej.

Podniesienie poziomu usług związanych z opieką perinatalną w ramach Małego DolnoŚlązaka to nie tylko szereg specjalistycznych badań i szkoleń. W ramach Programu szpital w Świdnicy zakupił m.in. wysokiej klasy aparat USG do badań ginekologiczno-położniczych, czterostanowiskowy system nadzoru okołoporodowego, cztery nowoczesne kardiotokografy, wygodne i wysoce funkcjonalne elektryczne łóżko porodowe, laktator, pompy infuzyjne, pulsoksymetry noworodkowe, bilirubinometr, a w trakcie realizacji są zakupy nowych respiratorów noworodkowych, kardiomonitorów oraz monitorów bezdechu.

W ramach Projektu o łącznej wartości blisko 28 mln złotych współpracuje 10 dolnośląskich szpitali. W ramach wszystkich działań związanych z projektem, świdnicki szpital wyda około 1,4 mln złotych, z czego 80%, czyli niemal 1,1 mln pochodzić będzie ze środków NMF i MF EOG. Dzięki projektowi szpital zyskuje sprzęt medyczny wysokiej klasy o wartości prawie 800 tysięcy złotych.

Więcej informacji: http://www.malydolnoslazak.pl

Łukasz Czajkowski,