Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

foto: meridium-tlumaczenia.com.pl

Międzynarodowy Dzień Głuchych (lub Międzynarodowy Dzień Niesłyszących) obchodzimy corocznie w ostatnią niedzielę września.

Święto ustanowione zostało w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niesłyszących tj. ich prawa, osiągnięcia czy trudności w życiu codziennym, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Społeczność Głuchych na całym świecie stanowi około 70 milionów, z czego blisko 80% mieszka w krajach rozwijających się, gdzie zwykle nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną i wsparcie socjalne.

Głusi borykają się różnorodnymi problemami. W szczególności dotyczą one sfery zawodowej, choć załatwienie zwykłych, codziennych spraw w urzędach, biurach czy choćby u lekarza też stanowi duże wyzwanie. Normalne funkcjonowanie ludzi niesłyszących w społeczeństwie jest zwykle okupione ich ciężką pracą, ale często jest też wynikiem niesamowitych zdolności adaptacyjnych.

Największą barierę dla osób niesłyszących stanowi nieznajomość języka migowego wśród większości społeczeństwa. Język migowy, który jest pierwszym i naturalnym sposobem komunikowania się osób niesłyszących sprawia, że grupa niesłyszących stanowi hermetyczną mniejszość językową. Polski Związek Głuchych, który zajmuje się problemami osób niesłyszących, za pośrednictwem licznych kampanii propaguje działania mające na celu popularyzację polskiego języka migowego oraz zachęca do jego nauki, aby w ten sposób przełamywać bariery komunikacyjne między osobami głuchymi i słyszącymi.

Źródło:

psychoskok.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-gluchych-i-jezyka-migowego/

pedagogika-specjalna.edu.pl

meridium-tlumaczenia.com.pl/blog/?p=954