Movember – wąsy zachętą do dyskusji o profilaktyce zdrowotnej mężczyzn

Znalezione obrazy dla zapytania movember
źródło: www.movember.com

Movember, czyli coroczna, trwająca miesiąc akcja, której celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty, raka jąder i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn, problemów zdrowia psychicznego, a także zapobiegania samobójstwom wśród mężczyzn, polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji. Rozmowa o tych problemach ma na celu uświadamiać panom, chłopcom, ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

Przełamywanie tabu
Chłopak nie płaczą. Nie załamują się. Są zawsze na wszystko gotowi. A już na pewno nie chorują. No dobrze, czasem chorują – ale z pewnością nie na nowotwory.
Rak jąder i rak prostaty to nie potwory z filmowych horrorów. Rak jądra dotyka głównie mężczyzn między 14 a 34 rokiem życia. Rak prostaty – już po 45 roku życia. I chociaż nowotwory są najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce, to mówienie o nich – a zwłaszcza o tych atakujących okolice intymne – jest tabu.

Wczesne wykrywanie
Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty, radykalne leczenie można odroczyć w czasie monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny, zaawansowana diagnostyka i obrazowanie na nic się jednak nie zdadzą bez wiedzy na temat wczesnego wykrywania nowotworów.
Najważniejsze jest samobadanie i regularne kontrole u lekarza, a tego panowie zwykle nie robią. Chociaż 79% mężczyzn twierdzi*, że profilaktyka zdrowotna jest skuteczna, to jednak niewiele z nich faktycznie się tematem zajmuje. Tymczasem mężczyźni przed czterdziestką powinni regularnie badać się samemu, zaś ci po 45 roku życia – przynajmniej raz w roku sprawdzać poziom PSA.

Samobadanie
Dzięki wsparciu edukatorów, lekarzy, wolontariuszy i członków IFMSA, od 2014 roku w całej Polsce prowadzone są szkolenia mężczyzn, jak brać sprawy w swoje ręce i badać się pod kątem zmian nowotworowych jąder.

Regularne badania
Po czterdziestym piąty roku życia kluczowe jest robienie regularnych badań krwi – w tym sprawdzanie poziomu PSA. Badanie to jest najbardziej wiarygodnym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.

Obraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, tekst i zbliżenie
źródło: www.facebook.com/MovemberUSA

Zobacz więcej na www.movember.com oraz www.facebook.com/MovemberUSA

a także www.movember.org.pl oraz Movember Polska

Źródło: www.movember.com, www.movember.org.pl