Nowocześnie i małoinwazyjnie leczą w pododdziale chirurgii onkologicznej w ramach oddziału chirurgii

Po blisko dwóch latach pracy na zwolnionych obrotach pełną parą ruszył pododdział chirurgii onkologicznej działający przy oddziale chirurgii ogólnej kierowany przez dr n. med. Adama Biernackiego. 
W ostatnim czasie oddział został wyposażony w tor wizyjny 3D i gammakamerę. Specjaliści oddziału odbywają także wewnętrzne szkolenia z obsługi mammotomu, do którego zakupu przymierza się dyrekcja szpitala.

W ostatnich tygodniach przeprowadzone zostały pierwsze zabiegi, ostatni to biopsja węzła wartowniczego mówi dr n med. Adam Biernacki. 
Najnowszy nabytek oddziału to „gammakamera” zakupiona w kwietniu tego roku. Urządzenie to pozwala na odnalezienie w organizmie pacjenta tak zwanego „węzła wartownika”, czyli pierwszego węzła chłonnego, w którym pojawia się przerzut choroby nowotworowej. Dzięki precyzyjnemu zlokalizowaniu pacjentowi oszczędzona jest konieczność przeprowadzenia rozległej operacji chirurgicznej – wyjaśnia dr n. med. Adam Biernacki. 

Urządzenie jest bezpieczne dla pacjenta. Sprzęt w dużej mierze poprawi komfort naszych pacjentów ponieważ, dzięki temu urządzeniu nasi specjaliści potrafią idealnie ocenić, jak rozległa powinna być skuteczna operacja chirurgiczna u pacjenta mówi dr Zbigniew Kubiaczyk zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Chirurgia w trójwymiarze w formie toru wizyjnego w technologii 3D to jedno z niewielu urządzeń w Polsce i doskonale sprawdza się od stycznia tego roku w oddziale chirurgii ogólnej RSS „Latawiec”. To chirurgia oparta na zupełnie nowych zasadach, powołana do życia z myślą dla dobra chorych jak np. operacji resekcji guza jelita. Dzięki zastosowaniu wysoce zaawansowanej technologii 3D, umożliwia chirurgowi uzyskanie dokładniejszego, trójwymiarowego obrazu przestrzennego operowanego obszaru, przez co pozwala lepiej ocenić warunki anatomiczne mówi dr n. med. Adam Biernacki
Ważną sprawą jest fakt, że RSS „Latawiec” zapewnia praktycznie kompleksową obsługę w zakresie diagnostyki i leczenia guzków piersi. Posiadamy odpowiednią aparaturę: mammograf, tomograf komputerowy, wysokospecjalistyczne USG i już niedługo wzbogacimy się o mammotom. Teraz lekarze  chirurgii ogólnej szkolą się z obsługi tego urządzenia.
 
W przyszłym roku ruszy także centrum diagnostyczne do którego zakupiony zostanie rezonans magnetyczny. Budowa centrum diagnostycznego już ruszyła. 
 
Mammotom służy do pobierania wycinków z piersi za pomocą innowacyjnej i najmniej inwazyjnej metody. Biopsja wykonana przy pomocy mammotomu jest nie tylko bardziej przyjazna kobietom, lecz także skuteczniejsza.