Otwarcie pierwszej bezpłatnej szkoły rodzenia w Powiecie Świdnickim

Dzisiaj 14 września 2011 r. o godz. 13:00 dokonano uroczystego przecięcia wstęgi w nowoczesnej Szkole Rodzenia.

Szkoła Rodzenia uruchomiona została przy Oddziale Ginekologiczno – Położniczym RSS „Latawiec”.
Kameralna, bogato wyposażona szkoła, ma służyć ciężarnym świdniczankom i ich partnerom  za miejsce, w którym dobrze przygotują się do porodu, połogu i opieki nad dzieckiem. Dodatkowo szkoła przygotowała jako jedyna chyba w Polsce zajęcia dla babć i dziadków.

„…Znalezienie miejsca nie było łatwym zadaniem”  – mówił dyrektor Jacek Domejko,  który od samego początku wspierał uruchomienie szkoły.

„… Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze wielkie wyzwanie.  Dzięki korzystaniu z usług  naszej szkoły można mu znacznie łatwiej sprostać . Pacjentka może też zobaczyć blok porodowy, sale cięć i wszystkie inne oddziały, poznać personel” – mówił Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologiczno Położniczym  Zbigniew Kubiaczyk, „… chodzi nam o komfort psychiczny przyszłych matek, aby pacjentka przychodząc rodzić czuła się jak u siebie” wtórował Lekarz Kierujący Oddziałem Fizjologii i Patologii Noworodka Jan Zieńczuk.

„… Cieszę się, że  w końcu powstała ta szkoła, pacjentki będą zadowolone. Nasza szkoła da szansę młodym rodzicom, którzy spodziewają się potomstwa, zdobyć umiejętności potrzebne w pierwszym okresie życia maleństwa oraz pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania dręczące przyszłych rodziców. Do szkoły zapisywać się można już teraz pod warunkiem, że jest się w co najmniej 26 tygodniu ciąży” mówiła Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Elżbieta Mierzejewska – przecinając wstęgę.

Wszystkie 10-cio tygodniowe kursy edukacyjne, na które zapiszą się pacjentki, będą finansowane z budżetu szpitala. Zajęcia w szkole są bezpłatne. W trakcie trwania szkolenia przewidziane są spotkania z ginekologiem, neonatologiem, psychologiem a co najważniejsze z położną.

Swoją obecnością w tym ważnym dniu zaszczycili nas:

Wicestarosta Powiatu Świdnickiego – Alicja Synowska
Przewodniczący Rady Powiatu i jednocześnie Przewodniczący Rady Społecznej – Krzysztof Sołtys
Przewodnicząca Komisji Zdrowia – Daria Kurek
Dyrektor Wydziału Zdrowia – Zbigniew Okarmus

Z ramienia szpitala – Naczelna Pielęgniarka Małgorzata Tomska oraz personel Oddziału Ginekologiczno – Położniczego i Fizjologii i Patologii Noworodka.