Pierwszy rok działalności szkoły rodzenia za nami.

 Latawcowa Szkoła Rodzenia powstała 14 września 2011r.

Jak mówi położna Elżbieta Mierzejewska – oddziałowa oddziału ginekologiczno – położniczegoUruchomienie takich zajęć było konieczne. Wspólnie z Lekarzem Kierującym Zbigniewem Kubiaczykiem udało nam się znaleźć miejsce, zgromadzić potrzebny sprzęt, znaleźć darczyńców (głównie szpital)  doprowadzić do tego, że od ubiegłego roku w szkole trwają zajęcia prowadzone przez specjalistów z 3 oddziałów (ginekologiczno – położniczego, noworodkowego, pediatrycznego oraz psychologa klinicznego)”.

Kurs trwa 10 tygodni , zajęcia odbywają się popołudniami dwa razy w tygodniu. Pary spodziewające się dziecka uczestniczą w zajęciach dotyczących m.in. ciąży, połogu, opieki nad noworodkiem. Organizowane są także spotkania z psychologiem. W każdym cyklu uczestniczy średnio 7-8  par, do tej pory przeszkolonych  zostało ok. 200 par czyli ok. 400 osób razem28 grup.
Prawie wszystkie Panie rodziły w Latawcu – 5 Pań wymagało objęcia hospitalizacji w wysokospecjalistycznych szpitalach (wyższy stopień referencyjności).

 „ Wiedza zdobyta podczas zajęć w szkole rodzenia jest niezwykle cenna, zarówno dla kobiety jak i partnera. Obecność ojców nie jest konieczna, ale przychodzą do nas bardzo często. Pomagają swoim partnerkom, a przy okazji sami się uczą, zadają bardzo dużo pytań głównie związanych z pielęgnacją noworodka.  Bardzo miłe  jest to, że nawiązują się przyjaźnie między uczestnikami. Mieliśmy sytuację, że 3 pary z jednej grupy rodziły jednocześnie”, mówi Anna Kuczyńska położona.

Zgłaszają się panie nie tylko z powiatu świdnickiego, ale z całego Dolnego Śląska (Dzierżoniów, Bielawa, Jawor, Kostomłoty, Sobótka, Wrocław). Na zajęcia przychodzi tu tyle przyszłych mam, że sala do ćwiczeń jest wypełniona po brzegi.

Pacjenci nie ukrywają zadowolenia, iż zajęcia w szkole są bezpłatne to jest  duża zaleta” – mówi dr Zbigniew Kubiaczyk Lekarz Kierujący Oddziałem.

Pierwsze urodziny szkoły świętowane były w kameralnym gronie pracowników i pań, które uczestniczyły w zajęciach szkoły rodzenia i obecnie cieszą się już macierzyństwem.