Promujemy karmienie piersią

Promujemy karmienie piersią
 Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy i WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przypomina wszystkim młodym mamom o ważności karmienia piersią.
Pokarm matki jest nie tylko zwykłym pożywieniem dostarczającym składników potrzebnych do dalszej budowy i rozwoju narządów, zwłaszcza mózgu. Zwiększa także odporność, zapobiega uczuleniu i chorobom, często bardzo poważnym.

Dzieciom karmionym piersią nie zagrażają infekcje przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i moczowych, zapalenia uszu i migdałków, cukrzyca, a do 15 roku życia mają o połowę zmniejszone ryzyko choroby nowotworowej. Im dłużej trwa karmienie piersią tym dziecko uzyskuje lepsze wyniki w testach badających poziom inteligencji i w nauce szkolnej. Nawet niedożywione kobiety wytwarzają pokarm zabezpieczający potrzeby dziecka.

Karmienie piersią przynosi także korzyści matce. Dzięki niemu następuje szybsze obkurczanie się macicy po porodzie, co zapobiega utracie krwi i infekcjom. Metabolizm kobiety karmiącej zmienia się na bardziej oszczędny. Lepsza gospodarka żelazem chroni matkę i dziecko przed anemią. Wiecej informacji na www.biomedical.pl

fot. J.Zieńczuk – Lekarz Kierujący Oddziałem Fizjologii i Patologii Noworodka RSS "Latawiec".