Ruszyła kampania NFZ przeciwko wielolekowości w Polsce

„Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie? – pod takim hasłem Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął kampanię edukacyjną, mającą służyć ograniczeniu zjawiska wielolekowości (polipragmazji) w Polsce.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi seniorów na ilość przyjmowanych leków oraz zminimalizowanie ryzyka nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.
Problem jest niezwykle istotny. Z raportu NFZ wynika, że aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje, co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań i wzajemnych interakcji. Polipragmazja, czyli przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie, jest groźna i stwarza liczne niebezpieczeństwa, szczególnie dla osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia.

W okresie pandemii COVID – 19, ryzyko polipragmazji jest jeszcze większe. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, a chcąc zabezpieczyć się przed chorobami szukają sposobów, aby je dodatkowo wzmocnić i w tym celu masowo odwiedzają apteki.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze i zawsze informujmy swojego lekarza lub farmaceutę o wszystkich zażywanych lekach.

Więcej informacji:

https://www.nfz.gov.pl/?/wielolekowosc-w-polsce-nfz-rusza-z?

https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/