Światowy Dzień Anestezjologa

www.rp.pl

Przypadający 16 października Światowy Dzień Anestezjologa, to święto upamiętniające pierwsze udane zastosowanie narkozy, podczas zabiegu operacyjnego, którego dokonał Thomas Morton,16 października 1846r.

Dziś mijają 174 lata od tamtego wydarzenia, a rola anestezjologów, którzy często pozostają w cieniu chirurgów, jest nieoceniona. Wśród personelu medycznego, anestezjologów nierzadko określa się jako szpitalnych aniołów stróżów, sprawujących pieczę nad życiem chorego.

Żaden zabieg medyczny powodujący ból nie może odbyć się bez obecności anestezjologa, który znieczula pacjenta do zabiegu i dba o jego bezpieczeństwo w trakcie, pozwalając innym lekarzom koncentrować się na polu operacyjnym. Po samej operacji jest jednym z tych lekarzy, których pacjent najczęściej spotyka na sali pooperacyjnej, a jego praca polega na pomocy pacjentowi w dochodzeniu do siebie po zabiegu i zwalczaniu bólu pooperacyjnego.

Anestezjologia to niezwykła odpowiedzialność wobec ludzkiego życia – często obarczona ogromnym stresem i wymogiem podejmowania szybkich decyzji, mogących zaważyć o dalszym losie chorego. Anestezjolodzy starają się przywrócić życie i je utrzymać, a także pomagają pojawić się nowemu życiu na świecie.


Z okazji Światowego Dnia Anestezjologa, wszystkim świętującym w tym dniu, życzymy zdrowia, szczęścia oraz satysfakcji płynącej z wykonywanego zawodu, a także dziękujemy za wiedzę i profesjonalizm, dzięki którym ocalacie życie i zdrowie ludzkie.


Źródło:

https://zagielmed.pl/anestezjolog-niewidzialny-opiekun-chorego/