Tomograf Komputerowy i Angiograf już działają w RSS Latawiec

 22 września 2008 o godz. 11:00 w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy nastąpiło oficjalne otwarte Pracowni Tomografii Komputerowej i Angiografii. Uroczystość uświetnili swoją obecnością znamienici goście życia politycznego, gospodarczego, duchowieństwo, m.in: parlamentarzyści z naszego regionu Anna Zalewska i Zbigniew Chlebowski, Senator Stanisław Jurewicz, Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz, a także, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii Prof. Krzysztof Moroń, Przedstawiciele z zaprzyjaźnionych szpitali z Wrocławia (m.in., szpital wojskowy), Jeleniej Góry, pracownicy SP ZOZ w Świdnicy, Biskup Świdnicki, który także poświęcił obie pracownie i stojące tam urządzenia. Swój list z gratulacjami przesłała także Minister Zdrowia Pani Ewa Kopacz.
Od teraz będą mogli korzystać z nich pacjenci szpitala, ale nie tylko oni. Z urządzeń będą mogli korzystać również odpłatnie pacjenci chcący wykonać badanie prywatnie.

Informacje dla pacjentów
 

  • Tomografia komputerowa (TK) jest niezastąpioną metodą diagnostyczną. Z bardzo dużą precyzją obrazuje narządy i tkanki. Dzięki nim można zlokalizować ognisko chorobowe nawet kilkumilimetrowej średnicy, a obrazy narządów przedstawić z dokładnością zbliżoną do obrazów przedstawianych w atlasie. Do badania TK pacjent nie musi być szczególnie przygotowany poza pozostaniem bez jedzenia przez 6 do 8 godzin (jednak tylko w przypadku badania z użyciem kontrastu). Badanie jest krótkotrwałe – trwa od 10 do 30 minut i nie obciąża chorego bólem. Badanie wykonuje się zawsze w pozycji leżącej. Chory leży wtedy w specjalnym "tunelu", który tworzą: stół, obudowa i oprzyrządowanie. O konieczności wykonania badania zawsze decyduje lekarz wystawiając skierowanie.
  • Angiograf to rodzaj urządzenia rentgenowskiego. Do naczyń krwionośnych podaje się kontrast, a następnie angiograf prześwietla pacjenta. Na monitorze można zobaczyć, w jakim stanie są naczynia doprowadzające krew do serca. To urządzenie ratuje życie i zdrowie osobom z chorobą wieńcową, w tym z ostrymi zawałami serca. Ale też dzięki niemu leczone są wady serca. Można również rozszerzyć na przykład tętnice szyjne. To ważne w profilaktyce i leczeniu udarów mózgu. Badanie angiografem jest dużo bardziej skomplikowane.
Katarzyna Szukała
Specjalista ds. Marketingu

 

{gallery}galeria/2008_09_22_otwarcie_tk{/gallery} fot. Andrzej Szymczuk