Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Szanowni Państwo, 
W poniedziałek 6 czerwca 2016r. zakończyliśmy akcję ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. Była to akcja propagująca zalety karmienia naturalnego, jako optymalnego sposobu żywienia dziecka. 

Dlaczego karmienie mlekiem matki jest tak ważne zapytaliśmy położną z Oddziału Ginekologiczno – Położniczego RSS „Latawiec” Annę Kuczyńską
Mleko matki to wręcz idealny, ekonomiczny, gotowy do podania smaczny pokarm dla nowo narodzonego dziecka. Ssanie piersi sprzyja ćwiczeniu mięśni twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy u dziecka oraz pozwala na lepszy rozwój psychiczny dziecka. Karmienie chroni matkę przed nowotworem piersi, osteoporozą, zawałem serca.
 Dodatkowo:
–  każdy miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko otyłości u dziecka o 4%;
– karmienie wyłącznie piersią przez okres przynajmniej 3 miesięcy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 1 o 1/3. Zmniejsza również ryzyko występowania cukrzycy typu 2 o ponad 1/3;
– zmniejsza ryzyko infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego i ucha, układu moczowego i innych ogólnych zakażeń;
– zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie;
– zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie i niektórych rodzajów nowotworów;
– zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej;
– zmniejsza ryzyko hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stresu;
Jak widać zalet jest bardzo wiele. Warto więc nie promować ten sposób odżywiania dzieci,  ale także stworzyć możliwość uzyskania przez kobietę informacji, pomocy i fachowej porady w momentach kiedy tego potrzebuje. Idealnym rozwiązaniem jest poradnia laktacyjna, gdzie można uzyskać aktualne, rzetelne wiadomości i porady w razie wystąpienia problemów” mówi Pani Anna Kuczyńska.
Również w Świdnicy odbył się cykl spotkań w ramach „Mlekoteki”. Licznie przybyłe na nie mamy, a także kobiety w ciąży, mogły nie tylko uzyskać wiele cennych informacji, ale także podzielić się własnymi doświadczeniami związanymi z karmieniem naturalnym. 
Także nasz oddział położniczy i noworodkowy jest propagatorem karmienia piersią. Jedną z osób prowadzących warsztaty była położna Anna Kuczyńska pracująca na oddziale położniczym naszego szpitala” dodaje Elżbieta Mierzejewska Położna Oddziałowa Oddziału Ginekologiczno Położniczego RSS „Latawiec”. 
Wszystkie noworodki, bezpośrednio po porodzie, są przystawiane do piersi. Również mamy po cięciu cesarskim mają możliwość szybkiego kontaktu z dzieckiem, co wpływa na pozytywny rozwój laktacji.  Mamy rodzące u nas mogą liczyć na pomoc personelu zarówno z oddziału położniczego, jak i noworodkowego. Na oddziale do dyspozycji pacjentek są laktatory oraz pokój karmień. Działa też pogotowie laktacyjne” dodaje dr Zbigniew Kubiaczyk Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa RSS „Latawiec”.