W świdnickim szpitalu powstaje Onkologiczny Bank Próbek Biologicznych

Na mocy umowy podpisanej 18.10.2021r., pomiędzy Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, a Pomorskim Uniwersytetem Medycznym (PUM) w Szczecinie, w świdnickim szpitalu powstaje Onkologiczny Bank Próbek Biologicznych – Cancer Biobank.

Projekt jest realizowany we współpracy z zespołem prof. Jana Lubińskiego i dr hab. n. med. Tomasza Huzarskiego z PUM w Szczecinie, a każdy etap jego realizacji  przebiega pod nadzorem Uniwersytetu.

Celem Programu jest uzyskanie do badań naukowych surowicy krwi od pacjentów z rozpoznaniem chorób nowotworowych. W pierwszej kolejności surowica będzie pobierana od pacjentów z nowotworami złośliwymi piersi, prostaty, krtani – przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Planowane jest badanie mikropierwiastków w surowicy, które mogą wpłynąć na przebieg choroby nowotworowej, jak np. selen czy cynk.

Pacjent otrzyma informacje w formie pisemnej do zapoznania się i wyrażenia ?Świadomej Zgody? na udział w Projekcie i sposób jego realizacji, w tym również dotyczący RODO.

Projekt uzyskał już pozytywną opinię Komisji Bioetycznej, a rozpoczęcie jego realizacji planowane jest od 1 lutego 2022 r. 

Informacja dla pacjenta – pobierz

Zespół koordynujący projekt po stronie SPZOZ w Świdnicy- dane kontaktowe