15 czerwca – Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

15 czerwca przypada Ogólnopolski Dzień Dogoterapii (kynoterapii). Jego pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku, chociaż terapie z udziałem psów stosowane są w naszym kraju już od 1987 roku.
Dogoterapia stanowi jedną z naturalnych form wspomagania rehabilitacji i leczenia osób niepełnosprawnych poprzez zabawy i ćwiczenia z odpowiednio wyszkolonymi psami.  Terapia tego rodzaju jest jedną z dziedzin zooterapii.

Dogoterapia cieszy się coraz większym uznaniem. Pies jest doskonałym terapeutą przede wszystkim dlatego, że bezgranicznie akceptuje człowieka, wszystkich traktuje tak samo, nie ocenia po wyglądzie. Dzięki temu chory podczas zajęć zapomina o swojej chorobie czy kalectwie.

Korzyści ze stosowania dogoterapii jest wiele.  Nie tylko przyczynia się ona do przywracania sprawności fizycznej, ale też rozwija sferę emocjonalną. Dzięki kontaktowi z psem wzrasta poczucie własnej wartości człowieka.  Pielęgnując psa, karmiąc go, wydając mu komendy, prowadząc na smyczy – pacjent czuje się potrzebny. Stąd też terapia ta, skierowana jest nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale także samotnych, przebywających w Domach Pomocy Społecznej czy Domach Dziecka. Dogoterapia pozytywnie wpływa też na socjalizację i uwrażliwienie między innymi więźniów, trudnej młodzieży czy narkomanów, gdyż kontakt z psem tłumi agresję.

Dogoterapia wykorzystywana jest głównie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo i umysłowo. Bezpośredni kontakt z odpowiednio wyszkolonym psem, pod czujnym okiem wykwalifikowanego terapeuty, pozwala osiągnąć znaczący postęp w rozwoju psychicznym i emocjonalnym dziecka. Należy podkreślić, że rehabilitacja tą metodą może być prowadzona wyłącznie przez kompetentnego specjalistę przy udziale właściwie przygotowanego psa.

Terapia z udziałem psa może być pomocna m.in. przy:

  • ADHD,
  • autyzmie,
  • zespole Downa,
  • dziecięcym porażeniu mózgowym,
  • nerwicy, zaburzeniach nastroju,
  • napadach lękowych,
  • zaburzeniach emocjonalnych,
  • rehabilitacji dzieci,
  • zaburzeniach mowy i wzroku.

Źródło:

https://www.psychiatria.pl/wiadomosc/15-czerwca-ogolnopolski-dzien-dogoterapii/23528

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/dogoterapia-terapeutyczne-wykorzystanie-kontaktu-z-psem-aa-726K-iqf4-NPbQ.html