9 września – Światowy Dzień FAS

9 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Fetal Alcohol Syndrome) czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego. Święto nie bez powodu przypada właśnie w tym dniu – cyfra 9. symbolizuje trwający 9 miesięcy okres ciąży. Picie alkoholu przez matkę w ciąży może doprowadzić u dziecka m.in. do uszkodzenia mózgu, deformacji twarzy oraz niedoboru masy ciała i wzrostu.

Jak alarmują specjaliści, wciąż jeszcze wśród społeczeństwa nie ma  wystarczającej świadomości na temat tego,  że nawet minimalna ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić dziecku, a co za tym idzie, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży. Wraz z jego ilością rośnie ryzyko występowania poważnych uszkodzeń płodu. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki etanolu przenikają przez łożysko i jeśli kobieta pije alkohol, to dziecko spożywa go razem z nią. Pół godziny po wypiciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo, jak u matki.

Foto: https://widzewiecej.pl/

Zaburzenia rozwoju występujące u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży określane są jako Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Zaburzenia z kręgu FASD dotyczą w głównej mierze uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego – od niepełnosprawności intelektualnej czy padaczki do kłopotów psychologicznych, takich jak nadruchliwość, problemy z koncentracją czy zaburzenia zachowania. Alkohol jest niebezpieczny także dla innych narządów np. nerek czy serca, których pracę może zaburzyć powodując poważne konsekwencje zdrowotne.

Zdarza się, iż zaburzenia FASD nie są widoczne od razu, już w wieku niemowlęcym. Do pewnego okresu dziecko może się rozwijać tak, jak rówieśnicy, po czym następuje ujawnienie objawów takich jak:  problemy z koncentracją, nauką i zachowaniem. FASD jest nieuleczalny, występuje u dzieci i u dorosłych. Można go całkowicie uniknąć stosując abstynencję od alkoholu w ciąży. Warto o tym pamiętać.

Źródło:

Co to jest FASD (ciazabezalkoholu.pl)

Światowy Dzień FAS – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy – Portal Gov.pl (www.gov.pl)