17 listopada – Światowy Dzień Wcześniaka

foto: www.apteline.pl

Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. Dzięki rozwojowi medycyny szansę na przeżycie zyskuje coraz więcej urodzonych przedwcześnie dzieci, jednak z chwilą narodzin rozpoczyna się walka o ich zdrowie. Stanowi ona duże wyzwanie nie tylko dla personelu medycznego, ale przede wszystkim dla rodziców, którzy muszą mu sprostać zarówno pod względem emocjonalnym, jak i organizacyjnym.

Aby zwiększyć świadomość społeczną na temat przedwczesnych porodów i problemów przedwcześnie urodzonych dzieci i ich rodzin, 17 listopada ustanowiono Światowym Dniem Wcześniaka. W Polsce wydarzenie to zostało zainicjowane przez Fundację Wcześniak w 2011 r. Z Dniem Wcześniaka powiązany jest kolor fioletowy ? utożsamiany z delikatnością i wyjątkowością a symbolem wydarzenia jest sznur skarpetek ? dziewięć par większych, dziecięcych skarpetek i jedna mniejsza, fioletowa.

Wcześniak to dziecko urodzone przed 36. tygodniem ciąży, którego masa ciała nie przekracza 2500 g. Dane Instytutu Matki i Dziecka wskazują, że odsetek wcześniactwa w Polsce wynosi ok. 7%, podobnie jak krajach Unii Europejskiej. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby narodzin skrajnych wcześniaków, o masie ciała poniżej 1500 g ? takich dzieci rodzi się niemal 1,5%. Przedwczesne przyjście na świat ma wpływ na przyszły rozwój i zdrowie dziecka. Może powodować zaburzenia poznawcze, emocjonalne i intelektualne, które z kolei mogą przełożyć się na trudności w uczeniu się, zaburzenia uwagi, nadpobudliwość psychoruchową, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej czy trudności w zakresie mowy.

17 listopada jest dniem, w którym wspieramy Małych Wojowników, już od początku swojej drogi zmuszonych pokonywać wiele przeszkód. Na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzicami warto przypiąć do ubrania fioletową wstążkę lub sięgnąć po element garderoby w tym kolorze. W tym dniu w wielu miastach w Polsce i na świecie najważniejsze budynki użyteczności publicznej są podświetlane na fioletowo ? ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy tej najbardziej bezbronnej grupy dzieci, często ważących nie więcej, niż torebka cukru.

Wszystkim Maluszkom przedwcześnie urodzonym życzymy zdrowia, a ich Rodzicom wiele sił i wytrwałości ???

Źródło:

http://www.neonatologia.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=121:17-listopada-swiatowy-dziem-wczesniaka&catid=8&Itemid=103

https://nipip.pl/17-listopada-po-raz-9-w-polsce-obchodzimy-swiatowy-dzien-wczesniaka/

https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10270206/ile-wczesniakow-rodzi-sie-w-polsce-w-ciagu-roku.html