19 sierpnia-Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Foto: www.un.org

Co roku, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w grudniu 2008r.

Obchody tego dnia mają na celu podkreślenie znaczenia pomocy humanitarnej i międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie, a także zwrócenie uwagi na tych, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych.

Przede wszystkim jednak, 19 sierpnia, cały świat wyraża szczególny szacunek i podziękowania dla wszystkich pracowników humanitarnych, którzy pomagając innym ryzykują własnym życiem i zdrowiem oraz składa hołd pamięci tych, którzy niosąc pomoc stracili życie.

Na całym świecie osoby zaangażowane w pomoc humanitarną pracują w bardzo trudnych warunkach, a próbując dotrzeć do potrzebujących muszą wykazać się niezwykłym heroizmem i odwagą. Wielkim problemem jest sytuacja ludności cywilnej, która doświadcza bolesnych skutków konfliktów zbrojnych. Brak żywności, dostępu do wody czy bezpiecznego schronienia, a także ataki bombowe na szkoły i szpitale, które powinny być uznawane za strefę bez przemocy powodują, że pracownicy medyczni i humanitarni pomimo dużego ryzyka towarzyszą poszkodowanym w najtrudniejszych sytuacjach i najniebezpieczniejszych miejscach na świecie.

W tym roku Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej przypada, gdy świat nadal walczy z pandemią COVID-19, stanowiącą ogromne wyzwanie dla operacji humanitarnych.

Wyrazem szczególnego hołdu dla prawdziwych bohaterów jest kampania #RealLifeHeroes. Ukazuje ona inspirujące osobiste historie humanitarystów, którzy poświęcają swoje życie ratując i chroniąc życia innych w najbardziej ekstremalnych okolicznościach, w sytuacji braku bezpieczeństwa, utrudnionego dostępu do potrzebujących,  a dziś jeszcze w dobie ograniczeń i zagrożeń związanych z pandemią COVID -19.

Źródło:

https://www.unic.un.org.pl/whd/swiatowy-dzien-pomocy-humanitarnej-19-sierpnia-2018-r-kampania-w-mediach-spolecznosciowych/3231

https://www.un.org/en/observances/humanitarian-day