21 marca ? Światowy Dzień Zespołu Downa

www.zlobek.naszabajka.pl

Światowy Dzień Zespołu Downa (ang. World Down Syndrome Day), zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Nazwa zespołu pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866r.

Nieprzypadkowo Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Stąd wzięła się nazwa tego zespołu ? Trisomia 21. Przyczyny, które doprowadzają do nierozdzielenia się chromosomów pary 21 podczas podziału komórek rozrodczych nie są jeszcze do końca poznane.
Zespół Downa dotyczy w takim samym stopniu dziewczynek jak i chłopców. Występuje we wszystkich rasach, grupach etnicznych, klasach społeczno ? ekonomicznych i narodowościowych.

Na znak integracji z osobami z zespołem Downa, 21 marca zakładamy dwie kolorowe skarpetki nie do pary. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Symbolizują one niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony – warto zadbać w tym dniu o elementy garderoby w takich barwach.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa, propagowanie praw osób z tą wadą oraz integracja z nimi.

Pierwszą organizacją w Polsce, która przyłączyła się do obchodów było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski ?Jeden Świat? w Białymstoku w 2006r. Obecnie święto jest obchodzone przez wiele różnych stowarzyszeń i organizacji.

Źródło:

https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/

https://www.jablonowopomorskie.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=41&artykul=8072&akcja=artykul