28 października – Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

foto: www.mito-med.pl

28 października został przyjęty za Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów. Nie od dziś wiadomo, że stres i nerwy są wrogiem człowieka. Życie w ciągłym napięciu nerwowym może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia i kondycji całego organizmu. Długotrwały stres powoduje poważne dolegliwości, które niekiedy nasilają się dopiero po zakończeniu stresującej sytuacji. Zawał, miażdżyca, cukrzyca, otyłość, łysienie ? to tylko niektóre niepożądane objawy życia w nerwach. Stwarza ono również poważne ryzyko rozwoju takich chorób, jak zaburzenia lękowe oraz depresja.

Nerwy wywołują w nas cały szereg negatywnych stanów i emocji, takich jak rozdrażnienie, poczucie bezradności, problemy ze snem, poczucie zagrożenia, częste bóle głowy i dolegliwości ze strony układu trawienia. Pojęcie ?radzenia sobie ze stresem?, wprowadzono po raz pierwszy w latach 60. XX w. Naszą reakcją na działanie stresora jest dążenie do jego usunięcia i powrót do stanu równowagi, jednak to właśnie sposób poradzenia sobie ze stresem w głównej mierze przesądza o kosztach, jakie poniesiemy w konfrontacji z czynnikami stresogennymi.

?Poczucie humoru dobrze amortyzuje życiowe wstrząsy??
~Phil Bosmans

Jak sobie radzić z nerwami ? 

1. Staraj się zachować pozytywne nastawienie i zaakceptuj fakt, że istnieją zdarzenia, których nie możemy kontrolować.

2. Znajdź swój sposób na redukcję stresu i ucz się technik relaksacyjnych. Zaplanuj czas na hobby, zainteresowania i relaks. Możesz stworzyć własną listę przyjemności: przerwa w obowiązkach na rozluźnienie mięśni, gry planszowe, aromatyczna kąpiel, czytanie, słuchanie muzyki, itp.

3. Ćwicz regularnie. Twój organizm lepiej radzi sobie ze stresem, gdy jest w dobrej kondycji.

4. Jedz zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki. Unikaj alkoholu i nikotyny.

5. Naucz się efektywniej zarządzać czasem. Podejmuj próby zachowania codziennej rutyny ? stałe pory przywracają ład, harmonię, a natłok zmian jest stresogennym wyzwaniem.

6. Odpoczywaj i zadbaj o regularny sen. Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację po stresujących wydarzeniach.

7. Szukaj wsparcia i ukojenia wśród najbliższych. Spędzaj czas z tymi, których lubisz. Zapewnij sobie wsparcie innych i bądź na bieżąco w kontakcie z najbliższymi.

Niezależnie od tego jaki sposób walki z nerwami wybierzemy, ważne żeby odwrócić uwagę od powodu zdenerwowania i poczuć się lepiej. W Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów i w każdy inny dzień, pozwalajmy sobie na relaks dla poprawy samopoczucia, wzmocnienia odporności, rozluźnienia napięcia mięśniowego i nabrania energii.

Pamiętajmy, że życie wypełnione spokojem jest zdrowsze i dłuższe!

Źródło:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/techniki-radzenia-sobie-ze-stresem,6942,n,192