29 października – Światowy Dzień Udaru Mózgu

29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu, ustanowiony w 2006 roku przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization, WSO). Udar mózgu jest jednym z kluczowych problemów zdrowotnych XXI wieku. Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, opadanie kącika ust, niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia i niepewny chód ? to pierwsze objawy, które mogą wskazywać na udar. Warto je znać, aby jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Tylko szybka reakcja może uratować życie, a czas jest w tym przypadku na wagę złota.  Dzisiejszy dzień to właściwy moment, aby mówić zarówno o objawach choroby, jak i metodach jej zapobiegania i leczenia.

foto: www.fizjoterapeuci.org

Udar to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Najczęściej występującym typem udaru jest udar niedokrwienny, zwany też zawałem mózgu. Zwykle wiąże się on z procesem miażdżycowym naczyń prowadzących utlenowaną krew do komórek mózgowych. Jeżeli nie skończy się śmiercią, grozi inwalidztwem do końca życia. Miliony ludzi na świecie z powodu przebytego udaru mózgu, nigdy nie odzyskują sprawności, a w wyniku paraliżu pozostają na stałe przykuci do łóżek. Drugą przyczyną udarów jest pęknięcie ściany naczynia i krwawienie ? tzw. udar krwotoczny, nazywany też wylewem krwi do mózgu. Większość udarów krwotocznych wiąże się z nadciśnieniem tętniczym. W niektórych przypadkach, pęknięcie naczynia może być spowodowane obecnością tętniaka.

Statystyki są bezlitosne. Na świecie co 6 sekund umiera osoba z powodu udaru mózgu. W Polsce 80 000 osób każdego roku cierpi z jego powodu. Połowa osób, która przeżyje zmaga się z niedowładami, zaburzeniami mowy i innych funkcji. Większość z nich musi być otoczona całodobową opieką dotyczącą wszelkich codziennych czynności.

Jakie są przyczyny udaru mózgu?

Przyczyny udaru mózgu można podzielić na dwie grupy ? niemodyfikowalne, czyli takie, na które nie mamy wpływu i modyfikowalne ? związane ze stylem życia czyli takie, na które mamy wpływ. Do najważniejszych niemodyfikowalnych czynników ryzyka udaru mózgu zalicza się: wiek (od 55. roku życia ryzyko zwiększa się dwukrotnie co 10 lat), płeć (częściej chorują mężczyźni w starszym wieku niż kobiety), wystąpienie udaru u członka rodziny (2?3-krotny wzrost ryzyka udaru) i predyspozycje genetyczne.

Czynniki modyfikowalne to nadciśnienie tętnicze i choroby serca, szczególnie migotanie przedsionków, cukrzyca, choroby naczyń (a szczególnie zaawansowana miażdżyca), zaburzenia gospodarki lipidowej, zespół bezdechu sennego, otyłość lub duża nadwaga, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Kluczowe dla rokowania jest właściwe rozpoznanie i szybka interwencja lekarska, dlatego warto wiedzieć, czym jest udar, jak go rozpoznać i co zrobić, gdy już wystąpi. Ta wiedza może uratować życie!

Źródło:

https://neuroedu.pl/lekarze/dla_pacjenta/artykuly_dla_pacjenta2/29_pazdziernika_swiatowy_dzien_udaru_mozgu

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10265030/swiatowy-dzien-udaru-mozgu-liczy-sie-kazda-minuta-czy-wiesz-ktore-objawy-wymagaja-pilnej-pomocy.html