4 października – Światowy Dzień Onkologii

4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. Święto ma zachęcać społeczeństwo do profilaktyki nowotworów oraz zwracać uwagę na codzienne problemy osób zmagających się z chorobami onkologicznymi.

Onkologia to nauka o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, o patologii i epidemiologii. Zajmuje się zapobieganiem i rozpoznawaniem schorzeń nowotworowych oraz wielospecjalistycznym leczeniem chorych na nowotwory i opiece nad nimi.

Na świecie nowotwory traktowane są jako choroby przewlekłe i uleczalne, jednak w Polsce wskaźnik umieralności z tego powodu jest bardzo wysoki. Do nowotworów, na które najczęściej chorują Polacy zalicza się na nowotwory: płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, jajników, szyjki macicy.

W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Choroba jest najczęściej diagnozowana u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie. Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia. Należy pamiętać, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomaga układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi. Ważne jest również unikanie dymu tytoniowego i spalin, co również wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowań. Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka. Nie ulega jednak wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Stosunkowo łatwo wprowadzić je w życie.

1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.

2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.

3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.

4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzony na siedząco.

5. Przestrzegaj zasad prawidłowego żywienia.

6. Ogranicz spożycie alkoholu.

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

8. Chroń się przed działaniem czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz jego zmniejszenia.

10. Kobiety powinny pamiętać, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz karm swoje dziecko piersią.  Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.

11. Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym  przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.

12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy.

Źródło:

https://pssekrakow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1220:swiatowy-dzien-onkologii&catid=126&Itemid=237