4 października – Światowy Dzień Onkologii

4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Właśnie dziś, na całym świecie głośniej mówi się o chorobach nowotworowych, ich profilaktyce i życiu z rakiem. W Polsce z powodu nowotworów umiera rocznie około 100 tysięcy osób. Najczęściej chorujemy na nowotwory: płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, jajników, szyjki macicy. Mimo, że nasza świadomość na temat chorób nowotworowych rośnie z roku na rok, nadal zapominamy o profilaktyce.

Nie tylko dziś warto pamiętać o tym, że wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zwiększa nasze szanse na pokonanie choroby. Niezwykle ważne jest obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Zachorować na raka może każdy, jednak niektórzy z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Wiadomo, co może zwiększać lub zmniejszać to niebezpieczeństwo, lecz wciąż jeszcze nie wiemy, które osoby narażone na czynniki rakotwórcze na pewno zachorują na raka.  Przyczyn powstawania nowotworów jest wiele. Cały czas badany jest czynnik genetyczny, jednak najważniejszy jest czynnik środowiskowy, czyli nasz tryb życia.

Światowy Dzień Onkologii to bardzo dobra okazja do tego, aby przypomnieć że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomagają układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi, a to oznacza że części zachorowań możemy uniknąć, pod warunkiem prowadzenia właściwego trybu życia.

Źródło:

hematoonkologia.pl/aktualnosci/news/id/3531-swiatowy-dzien-onkologii

medgen.pl/pl/207-swiatowy-dzien-onkologii

razemztoba.pl/4-pazdziernika-swiatowy-dzien-onkologii/