5 marca – Ogólnopolski Dzień Dentysty

5 marca przypada Ogólnopolski Dzień Dentysty. Celem obchodów tego dnia jest nie tylko docenienie i uhonorowanie pracy lekarzy stomatologów, ale też podkreślenie potrzeby leczenia jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka.

Mimo, iż współczesna stomatologia przeszła prawdziwą rewolucję, a lekarze dentyści znieczulają i leczą niemal bez bólu, wizyta w gabinecie wciąż traktowana jest przez wielu z nas jako zło konieczne. Z usług stomatologicznych korzystamy rzadko i zazwyczaj z konieczności, lekceważąc fakt, że choroby jamy ustnej mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń, takich jak: zawał, cukrzyca, a nawet nowotwory. 

Jako główny powód niechęci do wizyt stomatologicznych większość Polaków określa strach i silny stres. Zjawisko takie psychologowie nazwali dentofobią, czyli  uporczywym lękiem przed dentystą. Źródła dentofobii w dużej mierze upatrywać należy w przeżyciach z dzieciństwa, kiedy to normą było leczenie bez znieczulenia, przy użyciu słabej jakości materiałów do wypełnień i maszyn wolnoobrotowych. Mimo, że współczesna technologia w stomatologii przeszła liczne rewolucje, to nasze myślenie pozostało silnie naznaczone przykrymi przeżyciami.
Lęk, zwany dentofobią bardzo łatwo może się udzielić innym osobom o zwiększonej wrażliwości emocjonalnej, przede wszystkim dzieciom. Będąc rodzicem, warto więc zwrócić uwagę na to, by budować w dziecku właściwe nastawienie do stomatologów i do lekarzy innych specjalizacji.

Lekarze od dawna alarmują, że patologie w jamie ustnej mogą wywoływać wiele chorób, których z zasady z nimi nie kojarzymy. Są to:

  • cukrzyca i cukrzyca ciążowa
  • nadciśnienie
  • choroby serca wraz z miażdżycą i zawałem
  • problemy z kręgosłupem,
  • stany zapalne uszu, oczu i zatok,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • alergie,
  • choroby nerek.

Stan uzębienia zaczyna oddziaływać na organizm człowieka w chwili, gdy niszczące zęby bakterie przedostaną się do krwiobiegu. Docierając do poszczególnych narządów mogą je uszkodzić lub zakazić, wywołując nierzadko poważne stany chorobowe. Schorzenia wywołane przez czynniki tego typu określane są jako choroby odogniskowe, na które szczególnie narażone są dzieci.

Źródło:

https://www.doz.pl/czytelnia/a12322-Swiatowy_Dzien_Dentysty_czas_odczarowac_stereotypy

https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/zdrowie-od-a-do-z/gdy-strach-szczerzy-zeby.html