6 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju

www.wszpwn.com.pl

Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju to święto ustanowione 23 sierpnia 2013 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, która uznała potencjalne możliwości oddziaływania sportu na kreowanie i przestrzeganie praw człowieka, a także rozwój społeczny i gospodarczy.

Data obchodów święta nie jest przypadkowa – dokładnie 6 kwietnia 1896 roku odbyła się ceremonia otwarcia I Igrzysk Olimpijskich w epoce nowożytnej na Stadionie Panateńskim.
 

Obchody dzisiejszego święta mają na celu nie tylko podkreślenie roli i potencjału sportu w kontekście przestrzegania praw człowieka oraz międzyludzkiej solidarności na świecie, ale też są doskonałą okazją do promowania aktywności fizycznej, która ma niezwykle dobroczynny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. 
Wachlarz korzyści wynikających z uprawiania sportu jest niezwykle szeroki, jednak do najważniejszych zalet zaliczyć można m.in.: zredukowanie poziomu cukru we krwi, regulację przemiany materii, obniżenie ryzyka powstania zaburzeń sercowo – naczyniowych czy zapobieganie osteoporozie.

Niestety pandemia COVID-19 spowodowała, że trudniej nam efektywnie zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia, obostrzenia, które uniemożliwiły zwykłe funkcjonowanie, a także ograniczenia związane z zamknięciem obiektów sportowych negatywnie rzutują na motywację do regularnych ćwiczeń.

WHO przypomina jednak, że szczególnie w czasie pandemii nie powinniśmy zapominać o znaczeniu aktywności fizycznej dla naszego zdrowia fizycznego, ale też dobrego samopoczucia psychicznego. Pamiętajmy, że każda forma ruchu przynosi niewymierne korzyści dla naszego organizmu.

Źródło:
 
http://www.csir.pk.edu.pl/aktywnosc-fizyczna-w-czasie-epidemii-koronawirusa/