8 maja – Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Ma on przypominać o istnieniu tego nowotworu, a przede wszystkim zachęcać do profilaktyki.

Rak jajnika jest jednym z najtrudniejszych kobiecych nowotworów, a ze względu na nietypowe objawy, często określany jest jako  „cichy zabójca”. Brak charakterystycznych objawów powoduje, że nowotwór ten diagnozuje się  dość późno – często w trzecim lub czwartym stadium zaawansowania.

Objawy raka jajnika

Na chorobę nowotworową jajników mogą wskazywać przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. wzdęcia, uczucie pełności, zaparcia, pobolewania brzucha. Objawy takie często pojawiają się jednak dopiero w zaawansowanym stadium. Ponadto, czasami występują objawy ze strony narządu rodnego, na przykład nieprawidłowe krwawienia albo uczucie ucisku w miednicy.

Powyższe objawy powinny zwrócić uwagę szczególnie osób, będących w grupie ryzyka, tzn. osób z mutacją genu BRCA1 lub BRCA2, zespołem Lyncha, endometriozą, niepłodnością pierwotną. Do czynników ryzyka należy też wiek pomenopauzalny, bezdzietność, występowanie raka jajnika w rodzinie, nadmierna masa ciała, palenie papierosów czy cukrzyca.

Profilaktyka raka jajnika

Najważniejszym elementem profilaktyki jest regularne wykonywanie badań ginekologicznych. Jednym ze sposobów wykrycia nowotworu jajnika na jego wczesnym etapie rozwoju jest wykonanie badania ultrasonograficznego przezpochwowego, które pozwala uwidocznić wszelkie zmiany obecne na jajnikach, w tym również torbiele, które są często spotykane, ale i równie często nie wymagają leczenia operacyjnego.

Pacjentki z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia raka jajnika (w wywiadzie) powinny poddać się badaniu genetycznemu na obecność mutacji genów BRCA1 i BRCA2. Z uwagi na duże ryzyko zachorowania na raka jajnika u nosicielek tych mutacji zaleca się obustronne wycięcie przydatków po zakończeniu planów rozrodczych.

Z okazji Światowego Dnia Raka Jajnika nasze pacjentki przebywajace w Oddziale Onkologicznym symbolicznymi upominkami  obdarowały członkinie Stowarzyszenia Niebieski Motyl, działającego na rzecz zwiększenia świadomości raka jajnika i innych nowotworów ginekologicznych. Serdecznie dziękujemy!

Źródło:

pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-zapobiegac-rakowi-jajnika