Delegacja lekarzy świdnickiego „Latawca” złożyła hołd Ofiarom II Wojny Światowej

W minioną niedzielę, 5 września 2021r., na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy, odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary II Wojny Światowej. W wydarzeniu wzięła udział delegacja lekarzy świdnickiego szpitala, działających również w strukturach Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, w składzie: dr n. med. Ewa Kilar – Lekarz Kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej , adiunkt UM we Wrocławiu oraz członkini Terenowego Koła DIL w Świdnicy, a także lek. med. Krystyna Michalak – Lekarz Kierujący Oddziałem Fizjologii i Patologii Noworodka oraz Przewodnicząca Terenowego Koła DIL w Świdnicy. W imieniu UM we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Lekarskiej oraz SPZOZ w Świdnicy, członkinie delegacji złożyły wieniec pod Pomnikiem ? Mauzoleum Więźniów, oddając hołd tym, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej.  

Wrześniowe uroczystości, organizowane corocznie w pierwszą niedzielę miesiąca, na pamiątkę agresji nazistowskich Niemiec na Polskę, w tym roku po raz kolejny ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbyły się w okrojonej formule. Nawet w tak wyjątkowych okolicznościach, w hołdzie więźniom zamordowanym w KL Gross – Rosen i innych obozach koncentracyjnych i zagłady, a także wszystkim Ofiarom II Wojny Światowej, pod Pomnikiem-Mauzoleum, zebrały się delegacje m.in. przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa, Muzeum Gross Rosen, harcerzy.

Współpraca świdnickich lekarzy z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy została nawiązana w sierpniu br. z inicjatywy dr n. med. Ewy Kilar i podjęta w imieniu Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Celem inicjatywy jest upamiętnianie osób ze świata medycznego „naznaczonych przez wojnę” i doświadczających cierpienia w Gross-Rosen. Udział we wrześniowych uroczystościach upamiętniających martyrologię II Wojny Światowej to jeden z akcentów nawiązanej współpracy, której kolejne etapy zaplanowane są w najbliższym czasie.