Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem

www.zwrotnikraka.pl

Movember to akcja społeczna, zapoczątkowana w 1999 r. w Australii, która swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Termin Movember (tzw. wąsopad) powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache ? wąsy oraz November ? listopad. To właśnie listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego (prostaty) oraz rakiem jąder. Głównym celem kampanii jest podjęcie dyskusji na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem ?męskich? nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych, dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotworu prostaty. Idea kampanii Movember jest prosta ? przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia i zachęcić do profilaktyki zdrowotnej.
Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii.
Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Trudności w mówieniu o „męskich” chorobach dotyczą przede wszystkim stereotypowego postrzegania mężczyzn oraz tego czym jest męskość. O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych w pełni szybko przyjęły się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało.
Statystyki jednak nie pozostawiają złudzeń.
Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Rak prostaty jest trzecim najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce. Dotyka coraz młodszych mężczyzn ze względu na rozmaite czynniki ryzyka, m.in. dietę czy palenie papierosów.

Kampania Movember ma jasny przekaz –  choroba nowotworowa nie odejmuje męskości, tak samo jak dbanie o zdrowie nie jest przejawem słabości. Trzeba o tym nie tylko pamiętać  i   głośno mówić.

W dobie pandemii i związanych z nią ewentualnych wątpliwości dotyczących noszenia maseczek ochronnych i posiadania wąsów, odsyłamy do lektury artykułu, dotyczącego rekomendowanych przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC),  typów zarostu pod maseczkę  ???
?https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/CDC-rekomenduje-typy-zarostu-pod-maseczke-ochronna-Kiedy-pojawia-sie-problem,203444,8.html

 

Źródło:

www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/

www.movember.pl