Światowy Dzień Uśmiechu. Śmiejmy się na zdrowie!

fot. Mary Evans Picture Library/East News

Od 1999r. w każdy pierwszy piątek października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu.

Stare przysłowie mówi że śmiech to zdrowie. Czy to prawda? Tak, śmiech zwiększa odporność, dodaje energii, bardzo pozytywnie wpływa też na pracę serca. Pobudza krążenie, przez co dostarcza większej ilości tlenu do organizmu. Lepsze zaopatrzenie płuc w powietrze sprzyja również dotlenieniu mózgu, który wytwarza więcej endorfin, uznawanych nie tylko za hormony szczęścia, ale także za naturalne substancje przeciwzapalne. Jednocześnie hamowane jest wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzone są między innymi bóle głowy i mięśni.

Dobroczynny wpływ śmiechu na funkcjonowanie organizmu człowieka został potwierdzony naukowo. Badaniami nad śmiechem i jego wpływem na zdrowie zajmuje się gelotologia.

Terapia śmiechem, będąca przedmiotem badań gelotologii, to najlepsze lekarstwo na liczne schorzenia. Pionierem terapii śmiechem był profesor Norman Cousins, który prowadził badania nad biochemią ludzkich emocji, uważając je za klucz do sukcesu w walce z chorobami. Gdy sam zachorował na zapalenie stawów – bolesną chorobę zwyrodnieniową, nie poddał się i nie pogodził z diagnozą, lecz zaczął na sobie stosować terapię śmiechem. Twierdził, że dawka 10 minut śmiechu to lekarstwo przeciwbólowe i miał w tym rację, gdyż terapia śmiechem stymuluje organizm do wydzielania endorfin, które działają przeciwbólowo i rozluźniająco.

Bardzo często terapię śmiechem wykorzystuje się w szpitalach dziecięcych, gdzie można spotkać klaunów robiących sztuczki lub żarty. Pozytywna dawka energii pozwala dzieciom na chwilę zapomnienia o chorobie i cierpieniu. Wesołe lepiej znoszą leczenie i są bardziej odporne na ból. Popularne stają się również kluby śmiechu ? na świecie jest ich kilka tysięcy, a jeden z nich funkcjonuje przy Centrum Onkologii w Warszawie. Członkowie klubów śmiechu spotykają się rano, najczęściej w parkach i wspólnie śmieją, lecząc w ten sposób różne schorzenia, w tym depresję.

Warto pamiętać, że śmiech to silny lek dostępny bez recepty, którego nie można przedawkować i który nie wywołuje skutków ubocznych 🙂

Źródło:

www.rynekaptek.pl/po-godzinach/usmiechnij-sie-dzisiaj-swiatowy-dzien-usmiechu,22422.html

www.takdlazdrowia.pl/lektura-na-zdrowie/66-terapia-smiechem

www.mlynwiedzy.org.pl