Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

foto: www.swietokrzyskie.pro

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) jest obchodzony co roku 28 lipca, a jego głównym celem jest zwiększenia świadomości na temat wirusowego zapalenia wątroby ? zakaźnej choroby wątroby, której może towarzyszyć wiele problemów zdrowotnych, nawet tak poważnych jak nowotwór wątroby. Wyróżniamy pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby ? A, B, C, D i E. Największy problem  jednak stanowią wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, które łącznie na całym świecie są najczęstszą przyczyną zgonów (co roku umiera z tego powodu 1,3 miliona osób). W przypadku WZW B dostępna jest szczepionka, która skutecznie chroni przed zachorowaniem. Z kolei leki przeciwwirusowe dedykowane WZW C mogą wyleczyć obecnie ponad 95% osób zakażonych.

Wirusy WZW B i C przenoszą się poprzez krew a najczęstszą formą narażenia są:

-kontakt z zakażonymi, niejałowymi narzędziami i sprzętem używanym podczas zabiegów medycznych oraz stosowanym do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu,

-zażywanie narkotyków dożylnych,

-niebezpieczne i niezabezpieczone praktyki seksualne, które prowadzą do kontaktu z krwią.

Co ciekawe, data ustanowienia Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby nie jest przypadkowa. Wiąże się z urodzinami profesora Barucha Samuela Blumberga, laureata Nagrody Nobla, którego największym sukcesem jest odkrycie wirusowego Zapalenia Wątroby typu B oraz opracowanie specjalistycznej szczepionki.

Źródło: gis.gov.pl/kampania/swiatowy-dzien-wirusowego-zapalenia-watroby-wzw/